Posledních pět let přicházejí z valné hromady akciové společnosti Resort sv. Markéty jen zprávy o tom, jak hlavní akcionář jedná s případnými investory. „Ale výsledek žádný. Pouze informace, že se nedohodli," komentoval prachatický starosta Martin Malý dotazy, proč se nezačalo stavět centrum, které se plánuje přibližně dvanáct let. Město Prachatice se svým patnácti procentním podílem nemůže mít rozhodovací pravomoc. I tak ale v posledních letech pomáhalo s hledáním investorů.
Projekt na Resort sv. Markéty vznikal v letech 2002 až 2011. Ještě v polovině roku 2011 byla jasná strategie i s projektem, na jehož konci mělo být v roce 2014 otevření celého areálu. Když město v roce 2001 celý areál vykoupilo zpět do svého vlastnictví, založilo společnost, kde bylo padesátiprocentním vlastníkem. Od té doby tam sice ještě o rok později vložilo pozemky, ale i tak se jeho podíl ve společnosti snížil. Tehdy byl také položen základní kámen nového areálu. K jeho stavbě ale nikdy nedošlo.
K možnému rozvoji celé lokality měly přispět sjezdové tratě z vrcholu Libína a Libínského Sedla. V tomto případě nedošlo k dohodě se soukromými vlastníky pozemků, po nichž by sjezdovky mohly vést a z projektu sešlo. Na konci loňského roku akcionáři rozhodli, že projekt ukončí a společnost pošlou do likvidace. S tím prachatičtí zastupitelé sice nesouhlasí, ale nemají šanci to změnit. Se zástupci společnosti se sešel také zastupitel Zsolt Kecskeméthy. „Už neměli vůli dál v projektu pokračovat. Čekali na investora, který nepřišel příliš dlouho," řekl své poznatky při jednání zastupitelů.
Resort sv. Markéty- Společnost vstoupila do likvidace dnem 1. 1. 2016 a vede ji v tuto chvíli stanovený likvidátor, který by měl zpeněžit majetek, což je v tomto případě projekt na resort a pozemky.
- V první řadě budou uspokojeni věřitelé, dluhy jsou ve výši více než 20 milionů korun.
- V dalším sledu by měly být uspokojeny státní instituce, v případě, že by se jim dlužilo, což v tomto případě není.
- Jako poslední jsou na řadě akcionáři, tedy i město Prachatice.
Podle slov zastupitelky Jany Krejsové má město v souvislosti s lázněmi obrovskou smůlu. „Rozpočet na resort byl obrovský a společnost nesourodá. Proto to asi takhle dopadlo. Tahle varianta je pro mě nepřijatelná. Ale město by se do realizace čehokoliv nemělo angažovat, měl by to být cizí investor. A přikláním se k názoru, že by se tam mělo vybudovat něco zajímavého," řekla a dodala, že ona jako zastupitelka likvidaci společnosti neschvaluje. „Jsem toho názoru, že by tam mělo být něco, co by mohlo přitáhnout návštěvníky do Prachatic," myslí si. Místostarosta Jan Klimeš přiznal, že z projektu Resortu sv. Markéty nikdy nebyl nadšený: „I tak bych se přikláněl k tomu něco tam vybudovat a následně provozovat."
Jan Bauer se zase přiklání k postavení například vleku na vrchol Libína: „Právě na Lázních by měl být výchozí bod na Libín. Něco takového mi přijde smysluplnější například více než rekonstrukce Malého náměstí. Už majitelé lanového parku u rozhledny ocenili lokalitu a začali tam podnikat." Jenže podle slov Martina Malého vlek vůbec nepřipadá v úvahu, neboť na lokalitu se vztahuje přísná ochrana přírody. „Ani lesníci tam nesmějí vytěžit ani strom a musí ho nechat přírodě napospas," zdůvodnil starosta, proč vlek nepřipadá v úvahu.
Co bude s areálem nyní, nikdo neví. Likvidátor společnosti je určen a bude se snažit ho rozprodat a uspokojit věřitele, kde je město až na posledním místě. Jan Bauer ale podotkl, že pozemky jsou komerčně bezcenné: „Omezili jsme tam výstavbu územním plánem, nic jiného tam stejně být nemůže."
Novodobá historie Lázní sv Markéty a Léčebného centra:
Rok 1990: Město Prachatice vyhlásilo záměr na prodej budov v areálu Lázní sv. Markéty
Září 1992: Zastupitelé Prachatic odsouhlasili prodej areálu za 34 miliony korun dvěma lékařům MUDr. Špičkovi a MUDr. Prokopenkovi, kteří chtěli vybudovat léčebné sanatorium. Jejich plán zkrachoval přibližně po 4 letech.
Červen 1993: Došlo k podpisu smlouvy a noví majitelé následně převedli peníze na účty městy Prachatice.
Rok 1997: akcie byly prodány firmě Grypus, která převzala veškeré závazky společnosti Lázně sv. Markéty.
Rok 1997: O areál projevil zájem prachatický podnikatel Stanislav Žák, který chtěl na Lázních sv. Markéty vybudovat Centrum východní medicíny. Nenašel se ale investor.
Duben 1999: Akcie společnosti získali Jiří Nečekal a Ema Rajtmajerová. Chtěli z lázní mít léčebné sanatorium pro pacienty s gynekologickými potížemi.
naplánováno na červenec 2003. Odhadované náklady tehdy byly 200 milionů korun. Město tehdy mělo 50 procentní podíl. Došlo k demolici budov.
Únor 2001: Město Prachatice kupuje areál Lázní sv. Markéty zpět do svého vlastnictví za 6,1 milionu korun. V plánu mělo obnovit ve městě tradici lázeňství.
Červenec až listopad 2001: Vznikla společnost Léčebné centrum sv. Markéty, jejímiž zakladateli jsou město Prachatice a firma PrachStav, zároveň společnost zveřejnila, že zahájení činnosti centra je naplánováno na červenec 2003. Odhadované náklady tehdy byly 200 milionů korun. Město tehdy mělo 50 procentní podíl. Došlo k demolici budov.
Rok 2002: Do společnosti město Prachatice vložilo soubor pozemků v hodnotě 1,1 milionu korun. Existuje projekt, jak by mělo Léčebné centrum Lázně sv. Markéty vypadat.
Rok 2004: Došlo ke snížení procentuálního podílu vlastnictví akcií ve společnosti Lázně sv. Markéty. V roce 2004 mělo město 24,5 %. Společnost stále řeší architektonické přípravy a studie projektu. Celkový rozpočet se zvyšuje z 300 na 900 milionů korun. V červnu do hry vstupuje podnikatel Ladislav Marek a navyšuje základní kapitál společnosti tak, aby jeho podíl byl 50,9 procenta akcií.
Rok 2005: Společnost neúspěšně žádá o dotace z ROP Jihozápad. Dotaci ve výši 35 milionů korun přislíbil Jihočeský kraj.
Roky 2006 až 2008: Další neúspěšné žádosti o dotace z fondů Evropské unie.
Prosinec 2009: Zahájena spolupráce se společností StavArt s.r.o. na pozici manažera Projektu a architektonickou kanceláří m4 architekti s.r.o. na pozici architekta projektu. Byla přehodnocena celková filosofie Projektu z hlediska orientace na cílové skupiny zákazníků a funkční náplně. Bylo rozhodnuto o redukci stavebních objemů při zachování funkčních kapacit. Městu se opět snížilo procento vlastnictví akcií, a to na 15 procent. Ty má až do současnosti.
Duben 2010: Dokončena a odsouhlasena Studie nového řešení Projektu Léčebného centra sv. Markéty.
Červen 2010: Proběhla řádná valná hromada akcionářů společnosti, která schválila změnu obchodního názvu společnosti na Resort sv. Markéty Prachatice a.s.
Červenec 2010: Podána žádost o změnu stavby před jejím dokončením na novou koncepci objektu Hotelu s integrovaným Akvaparkem.
Srpen 2010: Podána žádost o dotaci v rámci 11. výzvy ROP NUTS II. Jihozápad
Říjen 2010: Oznámení o kladném výsledku hodnocení přijatelnosti Projektu pro žádost o dotaci v rámci 11. výzvy ROP NUTS II. Jihozápad.
Prosinec 2010: Bylo na veřejném zasedání zastupitelstva PT hlasováním potvrzena smlouva mezi PT a Resortem sv. Markéty Prachatice a.s. o dotaci ve výši 60 mil Kč a to po uvedení Projektu do provozu.
Březen 2011: Byla podána petice občanů na záchranu dubu pyramidálního a lip.
Duben 2011: Proběhlo veřejné projednání petice občanů za záchranu stromů a následně úprava projektové dokumentace, která řeší zachování dubu pyramidálního.
Podpis smlouvy s budoucím provozovatelem o zajištění technických konzultací v souvislosti s realizací Projektu. V létě 2011 mělo dojít k zahájení celé stavby.
Květen 2011: Došlo k posunutí termínu zahájení stavby i jejího ukončení o jeden rok. Zahájení provozu celého komplexu bylo stanoveno na jaro 2014.
Roky 2011 až 2015: Nepodařilo se sehnat investora a tedy ani začít se stavbou areálu. Valná hromada společnosti se sešla vždy jednou za rok.
Prosinec 2015: Společnost Resort sv. Markéty požádala akcionáře o ukončení projektu a likvidaci společnosti. Valná hromada společnosti Resort sv. Markéty to odsouhlasila.