Důvod je prostý, nedostatečný zájem. „Když rodiče dostanou informaci o výcviku, děti přihlásí. Když ale dojde na placení záloh, zůstalo nám teď třeba dva roky po sobě jen osm dětí, které by měly jet. To je málo, takže se výcvik konat nemohl,“ vysvětlil ředitel netolické školy Václav Vovesný. Důvod, proč děti nejedou, může být i finanční náročnost akce. „Nemáme ale zkušenost, že by děti třeba nejely na výlet, protože by rodiče neměli peníze. Přímo s tím jsme se nikdy nesetkali,“ uvedl.

Zatímco na lyžařský výcvik mohou rodiny, které pobírají příspěvek ze systému pomoci v hmotné nouzi požádat o mimořádnou okamžitou finanční pomoc, u výletů není jisté, že ji získají. „Ta se vyplácí především na povinné školní aktivity. A mluvíme o tom, že rodina musí být v systému pomoci, nejedná se o příspěvek poskytovaný mimo tento systém,“ upřesnila Anna Hodinová z prachatického úřadu práce. Doplnila, že příspěvek je vyplácen proto, aby děti z rodin, které jsou ve špatné finanční situaci, nebyly handicapované situací rodiny.

Podle ředitelů škol se vždy při plánování výletu snaží, aby náklady, které musejí rodiče školákům uhradit, byly co nejnižší. „Máme mnohaleté zkušenosti, takže se vždy snažíme, abychom třeba vybrali nejlevnější dopravu, akce, které nemají drahé vstupné a podobně,“ potvrdila ředitelka základní školy v Husinci Eva Zemanová.

Stejný model má i základní škola ve Vlachově Březí. V některých školách navíc snižují cenu peníze z různých školních sdružení.