Novinky v dojíždění pendlerů do práce za hranice do Bavorska nebo Horních Rakous valné většině z nich přidělaly starosti. Pro pendlery, kteří by chtěli v pondělí 27. dubna jet za prací, platí, že se při návratu do domovské země musí pro-kázat nejdéle čtyři dny starým negativním testem na covid-19. Deníku to potvrdil Ondřej Krátoška, mluvčí ministerstva vnitra s tím, že musí jít o test PCR, rychlotesty nejsou pro tento účel cestování do zahraničí povoleny. Následně pendleři musí PCR test postoupit každých čtrnáct dnů. Bez testu budou pendleři zaregistrováni na hranicích a musí nastoupit do povinné čtrnáctidenní karantény.

JEN S PCR TESTEM

Takže ten, kdo bude chtít v pondělí do práce, musí při cestě zpět mít v ruce doklad, že je covid-19 negativní. Podle slov Ondřeje Krátošky je ale jedno, ve které zemi bude test proveden. Je tak možné test postoupit během víkendu v České republice, nebo příští týden třeba v Německu těsně před návratem domů. Výjimky platí pouze pro již dříve vyjmenované skupiny přeshraničních pracovníků ve zdravotnictví, IZS, sociálních službách a subjektech kritické infrastruktury. Ti mohou vycestovat bez karantény při návratu a nemusejí předkládat ani negativní test.

close Kde se mohou pendleři nechat testovat info Zdroj: Deník zoom_in

Už ve čtvrtek avizovala provádění testů pro samoplátce, tedy i pendlery, nemocnice v Českém Krumlově, tam by se s testováním lidí, kteří sami chtějí, mělo začít v pondělí.

TESTUJÍ ČTYŘI MÍSTA

Na nařízení ohledně výjezdu pendlerů za prací, kteří musejí disponovat negativním PCR testem, hned v pátek ráno zareagovala prachatická a strakonická nemocnice. Michal Čarvaš, ředitel Nemocnice v Prachaticích a člen představenstva Jihočeské nemocnice, a.s, v pátek ráno uvedl, že od příštího týdne se mohou pendleři objednat na test také na odběrových místech v Prachaticích a Strakonicích. „Budeme provádět jak PCR, tak rychlostesty. Jejich ceny jsou ve zmíněných nemocnicích stanoveny na 2600 korun v případě PCR testu a na 600 korun za rychlotest,“ upřesnil za obě jihočeská zařízení Michal Čarvaš.

Testy, které ukazují, zda se v těle vytvořily protilátky proti koronaviru, zajišťuje v Českých Budějovicích společnost Nextclinics. Testy lze podle zástupkyně společnosti Nadi Vaňové podstoupit každý všední den od 7 do 11 hodin ve třetím patře polikliniky Metropol a od pondělí do pátku mezi 7. a 14. hodinou v lékařském domě Géčko. „Od příštího týdne budeme mít v Českých Budějovicích i odběrový stan, kde zájemcům nabereme přímo testy na COVID, které jsou nejprůkaznější,“ doplnila Naďa Vaňová s tím, že tuto službu budou dle předpokladů využívat ve velké míře právě pendleři. Informaci o místě, kde bude stan stát, i výši poplatku za testy upřesní společnost v příštím týdnu.

PRVNÍ VE STŘEDU

Doplnil ale také to, že na první dva dny příštího týdne jsou objednací kapacity odběrového místa již obsazeny. První pendleři by se tak mohli na testování objednat zřejmě až na středu 29. dubna. Zájemci se musejí sami objednat přímo na odběrovém místě na přesný čas. K objednání v Prachaticích slouží telefonní číslo 607 059 517. „Na objednaný čas dotyčný přijede na odběrové místo, jsou mu odebrány vzorky, následně ještě tentýž den získá potvrzení SMS, jak test dopadl, potvrzení mu je pak zasláno také prostřednictvím jím zadaného e-mailu,“ vysvětlil Michal Čarvaš. Platbu za test musí mít dotyčný přesně. Platí se přímo na odběrovém místě proti potvrzení o uhrazení. „Není možné, aby lidé chodili platit na pokladnu nemocnice, vstup do budovy nemocnice je pro tyto účely zakázán,“ dodal s tím, že odběrová místa v Prachaticích a Strakonicích očekávají enormní nárůst počtu klientů právě z řad pendlerů. Ve strakonické nemocnici se zájemci nemusejí objednávat. Stačí dorazit a mít doklad o zaplacení buď z pokladny strakonické nemocnice nebo během víkendu třeba z internetbanky. 

ČEKAJÍ KOLONY

Policisté v souvislosti s novým režimem kontrol na hraničních přechodech očekávají kolony. Upozorňují, že omezení k vycestování z Česka do zahraničí padlo, je třeba ale hlídat pravidla sousedních zemí. „Automobilem lze prakticky v tuto chvíli vycestovat jen do Rakouska a Německa,“ řekl mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner.