VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peklík přijede na zametené nádraží

Netolice – Štěpkování v Netolicích pokračuje. Příjezd parního vlaku Peklík, který dnes zamíří z Českých Budějovic právě na netolické nádraží, by to ale nijak komplikovat nemělo. Výroba štěpky se totiž v uplynulém týdnu soustředila do nejvzdálenější části nádraží za manipulační plochou. Tam sice dřevo a štěpka zůstává, návštěvníkům Netolických slavností by to ale dnes vadit nemělo.

26.5.2012
SDÍLEJ:

V Netolicích se štěpkovalo i včera. Foto: Deník/Miluše Reindlová

Štěpkování naopak včera znovu rušilo od brzkých ranních hodin obyvatele Tržní ulice. Ti již mají přichystanou petici, s jejíž pomocí chtějí přimět město, aby se problémem štěpkování začalo znovu zabývat.

„Pro petici v současné době sbíráme podpisy. Nijak ale nespěcháme. Máme ji sepsanou, sbíráme podpisy a čekáme, jak do hry zasáhne hygienická stanice," řekla obyvatelka Tržní ulice Markéta Voříšková, která doufá, že hygienická stanice zasáhne tak razantně, že petice už nebude potřeba.

Podle tajemníka Městského úřadu v Netolicích Petra Kotrby už zastupitelé města o nově vznikající petici vědí. „Nechceme se stavět do pozice, že se nás problém netýká. Pokud by obyvatelé s peticí přišli, zastupitelé by se problémem samozřejmě začali znovu zabývat," ujistil tajemník a připomněl, že město a potažmo stavební úřad v současné době do řešení problému štěpky v Netolicích zasahovat nemohou.
Také město tedy čeká na pokyny, které by měla zpracovat hygienická stanice, a podle Petra Kotrby je jeho vedení připraveno spolupracovat s hygieniky tak, aby zdraví obyvatel nebylo v ohrožení. „Očekáváme, že orgán ochrany veřejného zdraví, kterým hygienická stanice je, s námi bude na řešení problému spolupracovat. Musím ale trvat na tom, že prvotní impulz k zahájení řešení celého problému musí přijít právě od hygieniků," konstatoval Petr Kotrba s tím, že město by i nyní chtělo řešit situaci kompromisem.
Jeho jmenovec z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích František Kotrba včera uvedl, že stanovisko hygieniků se v poslední době nijak nezměnilo.

Štěpkování v Netolicích považují hygienici za výrobu, při níž jsou navíc výrazně překračovány limity hluku. To hygienici zjistili už v loňském roce. Problém je ale v tom, že se stále ještě všichni, kterých se problém štěpkování dotýká, nebyli schopni shodnout v názoru na používání pozemku, na kterém se štěpka vyrábí.

František Kotrba z hygienické stanice přitom zdůrazňuje, že podnět který město od hygieniků vyžaduje, už obdrželo před několika měsíci. „Není pravdou, že na nás město musí čekat, podnět dostali už v únoru a v březnu doplnění podnětu," vysvětlil František Kotrba s tím, že tohoto podnětu by mohlo město využít jako podkladu pro stavební úřad a pomocí něho vyvíjet na úřad tlak. Nic takového se prý ale nestalo.

Hygienici vědí, že štěpkování v Netolicích 1. Písecká lesní a dřevařská společnost provádí i v těchto dnech. Její vyjádření k celému problému se Deníku za několik týdnů nepodařilo získat. A také hygienici potvrzují, že jednání zástupců společnosti není příliš vstřícné. Postoj Krajské hygienické stanice ale i nadále zůstává v případu štěpkování konzistentní.

„Pozemek není určen k výrobě dřevní štěpky pomocí mobilního štěpkovacího zařízení. Obyvatelé přilehlé části obce jsou vystaveni dlouhodobě opakovanému vysoce nadlimitnímu hluku ze štěpkování," uvedl za hygienickou stanici František Kotrba. Přesto se na nádraží stále štěpkuje. František Kotrba ale dále připustil, že řešení situace se blíží.

„KHS Jihočeského kraje jako orgán ochrany veřejného zdraví proto využije svých kompetencí v ochraně veřejného zdraví a zahájí řízení, jehož cílem je trvalá ochrana zdraví obyvatel před nepříznivými účinky nadlimitního hluku z výroby dřevní štěpky," uzavřel za hygienickou stanici František Kotrba.

Autor: Radek Štěpánek

26.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Porota vybere tři nejlepší domácí vánoční ořechy

Vimperské gymnastky na závodech v Českých Budějovicích.

Gymnastky zakončili soutěžní sezonu

Adventní nálada ovanula knihovnu

Prachatice - Oddělení pro děti a mládež si pro své dětské návštěvníky připravilo adventní odpoledne spojené s tvůrčími dílnami.

AKTUALIZOVÁNO

Při nehodě se těžce zranil řidič

Vodňany – Nákladní automobil se ve čtvrtek před 16. hodinou čelně střetl s osobákem na obchvatu Vodňan.

Odešel Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie

České Budějovice - Ve čtvrtek 7. prosince zemřel akademický malíř, grafik a restaurátor Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie (AJG), který působil ve vedení instituce v letech 1970 až 1986.

Tipsport vede na skóre

Vimperk - Místní liga sálového fotbalu pokračovala druhým kolem. Po něm stále zůstávají bez porážky ještě tři týmy, a to Tipsport, Čkyně a prachatický FC Norton.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT