Po zimní přestávce se některá družstva mladých hasičů letos vůbec poprvé postavila na startovní čáru a vyrazila k požárnímu útoku až o víkendu v Žernovicích.


Tamní sbor dobrovolných hasičů uspořádal ve sportovním areálu již dvacátý čtvrtý ročník Memoriálu Pavla Bače. Ten je určený mladým hasičům, kteří soutěží v požárním útoku a v požárním útoku CTIF. Letos se do Žernovic sjelo celkem sedmnáct družstev, devět starších a osm mladších hasičů.


O první útok se před všemi nastoupenými družstvy postarala přípravka žernovických hasičů. Na dětech, které chodí teprve do školky, byla víc než tréma vidět obrovská radost a nadšení. Bylo znát, že si svůj útok užívají a pořád ho berou, sice se vší vážností, víc jako hru. Takže jestli byl někdo nervózní, byli to jejich vedoucí. Ladislav Hoidekr a Dagmar Kallová. „Když máte natrénováno, tak to jde dobře. Letos bychom sice rádi trénovali, ale počasí nám zatím moc nepřálo. Takže jsme si to s vodou zkusili včera vůbec poprvé," říká Dagmar Kallová.


Dohromady má žernovická přípravka zhruba třináct kluků a holek ve věku od tří do šesti let. „Záleží na tom, jak přijdou na trénink, chodí jich většinou tak šest sedm. Do útoku ale mohou vyrazit všechny. Podle toho, kolik máme spojek, takže může útočit i třináct dětí. Jsme připraveni na všechny možnosti," ubezpečil Ladislav Hoidekr.


Uhlídat skupinu předškoláků je jako uhlídat pytel blech. Sám Ladislav Hoidekr přiznal, že nebýt táta, byla by práce s přípravkou podstatně náročnější. „Máme tu vlastní děti a k nim tu jsou děti sousedů a kamarádů. Když jim dáte pravidla, je to jednoduché, stačí zapískat na píšťalku a všechny se okamžitě seběhnou. Sice to pořád berou jako trochu jinou hru, ale poslouchat musejí," podotkl.


Jestli budou pokračovat, je na každém z dětí. I když momentálně by žernovičtí hasiči neměli mít problém s postupným doplňováním družstev. „Teď je tu dětí docela hodně, tak snad to vydrží," říká.


Malé děti chtějí běhat a učí se od těch starších. „Ale jenom se dívat by jim nestačilo. Je dobře, když si to mohou zkusit už v tomhle věku, zvlášť když je to dítě z hasičské rodiny. Vůbec nezáleží na tom, co a jak komu jde, pro každého se nějaká úloha v družstvu najde," doplnila Dagmar Kallová.
Oba dva, stejně jako Petr Prokeš, který má na starost družstvo starších hasičů, si prošli hasičskými soutěžemi už jako děti. Pro Václava Zaunmüllera, který má v Okresním sdružení hasičů Prachatice na starost práci s mládeží, je úžasný pocit vidět u dětí takové zapálení pro hasičinu. „Je to obrovská zásluha všech, kteří se o ně starají. Jsou to naši odchovanci a teď, když jim samotným rostou děti a jsou ve věku, kdy mohou přípravku vést, se jí ujali, stáhli k tomu i další a vracejí dětem, co se sami naučili. Je to parádní pocit," ocenil Václav Zaunmüller fakt, že vyrůstá další generace, která je ochotna se práci s dětmi věnovat.


Není to ale jednoduché. Ať už se to týká dětí, nebo jejich vedoucích. „Je to čím dál těžší. Všude je spousta zájmových kroužků, aktivit a jiných možností. Naštěstí se nám ale na okrese daří a dokonce bych řekl, že se počet dětí začíná zvyšovat. A štěstí máme i u vedoucích, kterých je v okrese kolem osmdesáti. V drtivé většině jsou vedoucími pracující lidé, takže je komplikované uvolnit se z práce, nebo najít volný čas po práci na tréninky," dodal.
A právě absence tréninků po zimě byla tak trochu znát. Zhruba za dva týdny bude ve Zdíkově jarní kolo hry Plamen mladých hasičů. Memoriál Pavla Bače je po zimní přestávce vlastně první ostrý start. „Devadesát procent družstev si sem přijedou potrénovat před Plamenem. Někteří, kteří přijeli, prý ani netrénovali i vzhledem ke špatnému počasí," dodal Václav Zaunmüller.


Příští rok oslaví Žernovičtí a jejich memoriál čtvrt století. Takže by to určitě chtělo něco speciálního. „Něco už jsme zkoušeli vymyslet při masopustu, nějaké plány už máme, ale zatím je to tajné," nechtěl Václav Zaunmüller prozradit víc. Takže pokud budete chtít vědět, jaké překvapení pro vás Žernovičtí na příští memoriál přichystali, nezbude vám, než se přijet podívat.

A jaké jsou výsledky 24. ročníku memoriálu Pavla Bače v Žernovicích určeného mladým hasičům?
Starší: 1. Žernovice, 2. Svatá Maří, 3. Jáma, 4. Tvrzice, 5. Bavorov, 6. Ktiš, 7. Netolice, 8. Staré Prachatice, 9. Zbytiny.
Mladší: 1. Svatá Maří, 2. Jáma, 3. Vitějovice, 4. Tvrzice A, 5. Netolice A, 6. Bavorov, 7. Netolice B, 8. Volary.