Participativní rozpočet je způsob, jak zapojit obyvatele města do rozhodování o investování předem stanovené částce veřejných financí. Lidé navrhují projekty, o návrzích mohou diskutovat, hlasovat a výslednou realizaci pak zajistí město. Prachatičtí se mohou do participativního rozpočtu zapojovat zhruba pět let. V letošním roce je podle slov Evy Suché z kanceláře prachatického starosty v participativním rozpočtu částka dvě stě tisíc korun. „Lidé mohou své návrhy posílat od března do konce dubna,“ upřesnila s tím, že navržený projekt mj musí být investicí, opravou majetku města, či nákupem mobiliáře,“ vysvětlila z části pravidla participativního rozpočtu. „Věříme, že v letošním roce obdržíme od občanů mnoho zajímavých návrhů, které povedou ke zlepšení kvality života v našem městě a že v tomto roce můžeme očekávat aktivnější zapojení veřejnosti nejen v podobě zajímavých podnětů, ale že se také veřejnost v hojném počtu zapojí do následného hlasování,“ zhodnotil participativní rozpočet místostarosta města Jakub Nepustil.

Nová lehátka pod Šibeničním vrchem v Prachaticích.
Ovocný sad nad městem dostane název po Bohuslavu Naušovi

Zájem o zapojení se do veřejného dění ale Prachatičáci příliš nemají. Loni na radnici poslali tři návrhy, podmínky splnil pouze jeden. Za peníze z participativního rozpočtu se tak podařilo vysadit ovocný sad, který dostal název Sad Bohuslava Nauše a doplnit ho lavičkami k relaxaci. Před lety zase město na základě návrhů zainvestovalo schody do Háječku u prachatického městského hřbitova.

Například ve Vimperku nejprve na základě návrhu v participativním rozpočtu nechali od náletových dřevin vyčistit Pivovarské terasy. S využitím dalších městských peněz vznikl projekt na jejich kompletní obnovu. S pomocí dotačních peněz z příhraničí v současné chvíli už vybraná firma na jejich obnově pracuje.

Podívejte se, jak si s návrhem z participativního rozpočtu poradili ve Vimperku: Oprava vimperských Pivovarských teras začala, hotovo bude za rok