„Cenu držíme už řadu let stejnou. Všechna parkoviště, která máme, jsou placená a jsou na nich umístěny parkovací automaty. V případě parkoviště pod obecním úřadem je závora, ostatní parkoviště jezdíme kontrolovat, zda mají řidiči zaplaceno,“ uvedl starosta obce Jakub Koželuh. Podle jeho slov problém s tím, že by návštěvníci obce nechtěli za parkování platit, nemají. „Stane se, že si třeba automatu nevšimnou, ale nemají problém si dojít lístek po upozornění koupit,“ poznamenal.

Deset korun za hodinu parkování platí řidiči v obci Kvilda. V případě, že budou parkovat delší dobu, než jeden den, mohou si pak vyzvednout některou ze zvýhodněných karet. „Za parkování se u nás platí od sedmi hodin ráno do sedmi večer. Například návštěvníci, kteří přijedou na celý víkend, platí se zvýhodněnou kartou stejně, jako kdyby parkovali jen jeden den,“ uvedl k cenám starosta obce Václav Vostradovský. V obci je celkem pět parkovacích automatů. Podle starosty se stává, že se někteří návštěvníci cíleně vyhýbají placení. „Přitom právě z peněz za parkování v zimě upravujeme stopy a v létě se staráme třeba o zeleň,“ dodal starosta.

Stejné ceny, jako mají Novopecčtí, mají nastavené za parkování i ve Stožci. K dispozici je tu jedno velké placené parkoviště. „Plánujeme navíc změnu, kdy nebude ve Stožci možné parkovat nikde jinde, protože se stává, že tu turisté vozidla nechávají po obci a omezují tím i místní obyvatele,“ poznamenala starostka obce Drahomíra Stanžovská.

Jednotná cena za parkování je pak v Borových Ladech. Tady řidiči zaplatí padesát korun za den, hodinové parkovné stanovené není.