Od toho si obce na jeho území slibovaly rozvoj založený na turistice. Ta ale v posledních letech klesá a na šumavské obce se valí jedna špatná zpráva za druhou. Po změnách v rozpočtovém určení daní, vlivem kterého přijdou šumavské obce o zhruba šestnáct milionů korun na daňových příjmech ročně, dostane v příštím roce Správa Národního parku Šumava na mzdy o jedenáct milionů korun méně než v roce letošním. A výsledek? Ten je jasný, bude se propouštět. Jako první to pocítili lidé v Nové Peci, kde byl zrušen manipulační sklad dřeva.

Ze slibovaného profitu polohou v národním parku tak obcím a jejich obyvatelům mnoho nezbývá. A může být ještě hůř. Například ve Stožci to starosta Martin Černý vnímá už nyní. „Obce v parku se začnou vylidňovat. Ve Stožci se to už děje a mám signály, že do konce roku se odtud odstěhují další," varuje před dopady na region starosta Stožce.

Omezení mzdových prostředků pro národní park obratem vytáhne peníze státu 
z druhé kapsy. „Místní lidé, kteří přijdou o práci, skončí na úřadech práce," upozornila starostka Borových Lad Jana Hrazánková.