Největší položkou v nákupu bývá školní aktovka, která stojí kolem tisícovky. Zbytek potom vyjde prvňáčka nebo jeho rodiče na pět set korun, u starších dětí je to o něco méně. Další vydání je spojené s nákupem učebnic. Základní školy v Prachaticích ale nově žákům i jejich rodičům vycházejí vstříc a s nákupem potřeb i učebnic jim pomáhají.

„Dříve jsme na vybavení pro prvňáčky dostávali dvě stě korun. V dnešní době ale díky Rozvojovému programu Ministerstva školství dostáváme osm set. V této částce ale nemohou být zahrnuty učebnice, ty musejí rodiče platit zvlášť,“ popisovala nynější situaci ředitelka Základní školy v Národní ulici Hana Bolková.

Kromě prvňáčků ale ve školách pomáhají také starším dětem. Ty si učebnice půjčují vždy na příslušný školní rok. „Pracovní sešity ale kupujeme ve velkoobchodě a děti si je mohou koupit za výhodnější cenu. Stejně tak je tomu s potřebami na výtvarnou výchovu. Na tu přispívají žáci stokorunu ročně a mají k dispozici všechny výtvarné pomůcky. Mají tedy na každé hodině všechno a nedostávají poznámky za nedonesené pomůcky,“ pokračovala s úsměvem.
Dětem od druhé do páté třídy nakupují vybavení rodiče podle školního seznamu, největší tlak je v papírnictvích právě tento týden. Ta jsou na nápor připravena, v regálech čekají pomůcky od penálů, přes štětce a barvy, až po sešity. „Pomůcek je zhruba stejně jako dříve, ale sortiment je mnohem větší. Záleží na tom, jakou kdo chce kvalitu. Většinou mladí už na cenu moc nekoukají a chtějí spíše lepší věci,“ popisovala prodavačka Jaroslava Krumpová.

Nákup pro prvňáčka
Školní aktovka 1000 Kč
Penál vybavený 300 Kč
Desky na sešity A4 80 Kč
Vodovky 44 Kč
Tempery 72 Kč
Obaly (15 ks) 75 Kč
Sešity 150 Kč
Školní hodiny 19 Kč
Štětce 50 Kč

Celkem 1790 Kč

Uvedené ceny jsou průměrné – nakoupit lze dle požadavců levněji i dráže, záleži na rodiči.
Rozdíl v ceně vybavení je zhruba tisícikorunový.

Radek Štěpánek