101. narozeniny Marie Záhrebová oslavila 26. září. V pondělí 2. října přišel ke krásným narozeninám blahopřát prachatický starosta Jan Bauer a matrikářka Jarmila Pešková. Paní Marie je nejstarší obyvatelkou Prachatic a žije v Domově seniorů Mistra Křišťana, kde s o ní ukázkově starají. A rodina tam denně dochází. „Musíme každý den přinést noviny nebo časopis. Babička je prostě musí mít,“ vyprávěla dcera Božena Štěpánová.

Paní Marie na sebe prozdradila, že ráda zpívá. A je jedno jestli česky, ukrajinsky nebo polsky. „Ono území Ukrajiny tehdy patřilo k Polsku, babička hodila do polské školy, umí všechny jazyky dodnes,“ vysvětlil zeť paní Záhrebové František Štěpán.

Marie Záhrebová, rozená Klicperová, se narodila 26. září 1922 ve městě Volkov, okrese Kozin v Rovenské oblasti na území Ukrajiny do české rodiny Volyňských Čechů. Tehdy ale území patřilo Polsku. Vyrůstala s mladší sestrou Pavlou a vychovával je otec s babičkami, protože maminka paní Marii zemřela, když jí byly čtyři roky. Základní školu paní Marie absolvovala v Polsku, pak se učila dva roky v dívčí škole pro hospodyňky. Pracovala v řeznictví svého otce jako prodavačka. Na začátku druhé světové války se vdala, její manžel ale narukoval do sovětské armády a padl. Otec padl jako příslušník armády generála Svobody při Dukelské operaci. Po reemigraci se Marie vdala znovu. Její druhý manžel ale tragicky zahynul v roce 1969 a o té doby Marie Záhrebová žila sama. V Čechách pracovala až do důchodu jako lesní dělnice. Vychovala tři dcery, má šest vnoučat, dvanáct pravnoučat a čtyři prapravnuky.

Marie Záhrebová žije v Prachaticích od roku 1993, nejprve to bylo v Domě s pečovatelskou službou Skalka a od roku 1998 pak v Domově seniorů Mistra Křišťana.