Podle slov mluvčí Nicole Zaoralové si požáry přírodních porostů způsobené zakládáním ohňů a vypalováním od roku 2000 vyžádaly 22 obětí a zraněno bylo 350 osob. „Jen v loňském roce zemřelo při těchto požárech šest lidí, což je nejvíc od roku 2000. Způsobené škody se vyšplhaly na 194 milionů korun," upřesnila. A to přitom zákon vypalování zakazuje.
Zahrádkáři mají situaci o něco snazší. Pálit biologický odpad ze zahrádek mohou, ale musejí dodržet pravidla určená jednotlivými obcemi. „Pálit listí lidé mohou na předem připravených přiměřeně velkých hromadách za trvalé přítomnosti alespoň jedné dospělé osoby a prostředků na prvotní hasební zásah," upřesnila Nicole Zaoralová.

Prachatická vyhláška, přesněji Požární řád z roku 2004 pálení listí povoluje, a to v době od 1. listopadu do 31. března. „Samozřejmě platí ohlašovací povinnost hasičům tak, aby nedocházelo k planým výjezdům," upřesnil prachatická pravidla tajemník městského úřadu Karel Pašek a dodal: „Pálit se může, ale tak, aby ten, kdo pálí, nekomplikoval život ostatním."
Zároveň ale upozornil, že případné obtěžování sousedů kouřem není v souladu s občanským zákoníkem. „V případě například silného větru nebo jiných nevhodných klimatických podmínek by lidé měli pálení odpadu ze zahrad odložit," ujistil.