Podle předsedy Unie ovocnářů jižních a západních Čech Pavla Frída nemají ještě pod střechou všechno ovoce pěstitelé v okolí Krtel a na Chelčicku. Ani tam by ale ovocnářům neměla sněhová nadílka nadělat žádné závažnější škody. Sníh totiž nesklizeným jablkům nevadí.

„Pokud se budou teploty pohybovat okolo nuly, neměly by se sklizní nastat žádné problémy. Sníh by mohl být nebezpečný jen v případě, že by napadl na hustě olistěné stromy," vysvětlil Pavel Fríd. Těžký první sníh by totiž mohl způsobit lámání větví. Samotné plody ale sníh nepoškodí a teploty pohybující se blízko bodu mrazu neublíží ani kvalitě konzumního ovoce. Jediné, čeho se ovocnáři v těchto dnech obávají, jsou silnější mrazy, které meteorologové hlásí především na dnešní noc.

„Pokud by teplota klesla až k minus devíti stupňům Celsia, mohlo by to situaci výrazně zkomplikovat. Vím o tom, že sklizeň konzumních jablek ještě není úplně u konce," podotkl ovocnář. Kdyby jablka pomrzla, dala by se podle jeho tvrzení použít už jen na průmyslové zpracování, což by samozřejmě ovocnářům přineslo další ztráty.
Zima se podepsala i na návštěvnosti Slavnosti plodů, která se odehrála v sobotu v Truskovicích na Strakonicku. Ani tak ale pořadatelé nehodnotí akci jako nepodařenou, přijelo totiž více než tisíc návštěvníků.