Ti, kteří je využívali v minulosti, budou moci zhodnotit, nakolik se městu podařila jejich oprava. Ta se uskutečnila v souvislosti s loňskou rekonstrukcí celé ulice Sadová.

Podle vedoucího odboru investic a údržby MěÚ Vimperk Michala Jančeho stavba dokončená loni na podzim nyní prochází revizí. „Zimní období nebylo z hlediska vlhkosti vnitřních prostor pro novou stavbu příznivé. Doplňujeme ještě drobné zařizovací předměty, které nebyly součástí projektu,“ uvedl Janče. Pokud se týká provozní doby, vedení vimperské radnice rozhodlo, že veřejné záchody budou otevřeny po delší dobu, než tomu bývalo původně. „Podle návrhu se uvažuje o provozní době od dubna do září a následně by bylo možné provoz rozšířit s ohledem na požadavky veřejnosti,“ dodal Janče, podle jehož slov se zvažuje i celoroční provoz. Ten ale závisí na možnostech města ohledně pracovní síly.

Právě proto bude mít odbor investic po určitou dobu o jednoho zaměstnance navíc. Právě ten se postará o provoz veřejných záchodů. Jedná se o zaměstnance, který by byl z registru úřadu práce. Nastoupit by mohl od prvního dubna, záležet bude ovšem na dohodě s úřadem práce a výběru vhodného pracovníka.

Pokud se týká vnitřního vybavení, není sice v provedení antivandal, ale veřejné záchody v Sadové ulici jsou vybaveny klasickým sanitárním zařízením. „Je to dáno i tím, že na veřejných záchodech bude trvalá obsluha, která bude provoz hlídat a v případě nutnosti může kontaktovat strážníky městské policie, kteří mají služebnu v těsném sousedství,“ ubezpečil Janče.

Nové veřejné záchody bylo možné v souvislosti s opravou celé ulice Sadová nejen opravit. „Protože se posouvala opěrná zeď, rozšířily se vnitřní prostory veřejných záchodů. Tím pádem vznikla nejen samostatná místnost jako zázemí pro obsluhu zařízení, ale i místnosti vlastních toalet jsou větší a přibylo i jedno bezbariérové WC,“ doplnil Janče. I to je oproti původním veřejným záchodům vylepšení. Naopak to, co se nezmění, alespoň prozatím, je ceník za použití veřejných záchodů. „I když se záchody rekonstruovaly, rada města ponechala původní cenu za použití toalet, která by měla pokrýt pouze náklady na spotřebu vody a drobnou údržbu,“ doplnil Michal Janče.