„Letošní ročník soutěže byl od počátku hlasování velmi vyrovnaný. Nakonec odskočily od ostatních články Josefa Štemberka, popisující postup při počítání návštěvnosti Národního parku Šumava a Jiřího Tůmy představující život některých mravenčích druhů. Oba články se až do samotného závěru hlasování přetahovaly o každý došlý hlas. To, že nakonec získají stejný počet hlasů, nečekal nikdo, avšak ukazuje to na vysokou kvalitu soutěže a vyrovnanost autorů,“ shrnuje ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

Celkově v letošním ročníku soutěže hlasovalo 381 čtenářů, což je skoro o stovku více hlasů, než kolik jich dorazilo loni. „Přiznám se, že mne překvapilo, že téma výzkumu návštěvníků zaujalo stejně lidí jako opravdu přehršel zajímavostí ze života mravenců. Jsem rád, že se mi v mém článku podařilo přiblížit metody práce při počítání návštěvníků v Národním parku Šumava a tím i svoji práci více lidem,“ sdělil vítěz osmého ročníku Šumavské mozkovky Josef Štemberk, který pracuje na Správě Národního parku Šumava již 22 let.

„Mám velkou radost, že mravenci oslovili tolik čtenářů. Děkuji tímto všem. Bylo osvěžující psát zase jednou o mém oblíbeném tématu jinak, než jen formou suchého vědeckého textu. A nebudu lhát - Mozkovka je krásná cena. Dám si ji na čestné místo, hned vedle mého mraveniště v kanceláři,“ hodnotí úspěch autor druhého vítězného článku Jiří Tůma, který pracuje v Ústavu půdní biologie, Biologického centra Akademie věd ČR.

Třetí místo s celkovým počtem 42 hlasů získal Vladimír Dvořák, pracovník Správy NP Šumava s článkem „Serengeti na troudnatcích“ popisující monitoring vzácných druhů broků. Čtvrté místo s třiceti šesti hlasy získal článek „Jací motýli poletují u Stach? …aneb monitoring denních motýlů na Stašsku 2017-2021“ studenta vysoké školy Jakuba Legáta.

O pouhých pět hlasů méně, tedy 31, obdržel kolektiv autorů Josef Brůna, Lucia Hederová, Tereza Klinerová a Martin Macek z oddělení GIS a DPZ, botanického ústavu Akademie věd ČR za článek „Jak teplo je v různých stádiích horského smrkového lesa?“

Populárně naučné články hodnotí také odborná porota složená ze zástupců všech čtyř národních parků České republiky. „Kvalita článků se každoročně zlepšuje jak textovou tak i grafickou částí. Zároveň jsou stále vyrovnanější. Opravdu rozdíly jsou velmi malé a i my, odborná porota máme rozhodování stále těžší. Popularizace odborných vědeckých prací je přitom velice těžké téma a tak je dobře, že za osm ročníků vidíme docela velký posun k lepšímu,“ potvrzuje kvalitu soutěžních příspěvků předseda odborné poroty Tomáš Rothröckl, ředitel Správy NP Podyjí.

„Nejlepším článkem letošního ročníku je Jak z mraků vyrobit miliony? Josefa Štemberka. Zjišťování návštěvnosti je navýsost aktuální téma ve všech NP. Autor poutavě zasvěcuje čtenáře do metodiky, zároveň prezentuje jednu z méně známých aktivit národního parku, která je pro prezentaci velmi těžkým tématem. Autor se s tím však skvěle vyrovnává, lehce, s nadhledem a s vtipem. Navíc obrazové vyjádření výborně koresponduje s textem,“ dodává člen odborné poroty Jan Materna.

Další články odborná porota ve složení: Tomáš Rothröckl (NP Podyjí), Pavel Benda (NP České Švýcarsko), Jan Materna (KRNAP), Pavel Hubený (NP Šumava), hodnotí takto: Článek „Jak teplo je v různých stádiích horského smrkového lesa?“, je pro Šumavu zajímavým tématem, avšak z hlediska popularizačního zůstává pro čtenáře náročným. Soutěžní příspěvek „Serengety na troudnatcích“, hned upoutá úvodní fotografií. Zároveň na vzácných druzích brouků autor vyzdvihuje význam tlejícího dřeva a celkové potřeby přirozeného vývoje v národních parcích. Text nejmladšího účastníka Šumavské mozkovky „Jací motýli poletují u Stach“ je na první pohled velmi dobře zpracován graficky, ale text je hodně popisný. Zaujme především amatérské i odborné specialisty.

Článek „Mravenci jako lesní farmáři“ je výbornou popularizací života mravenců díky použití jemného a pochopitelného jazyka. Z článku však přímo nevyplývá cíl a lokalizace výzkumu ve vztahu k Šumavě.

O vítězi hlavní ceny, keramické Šumavské mozkovky, kterou vytvořili žáci základní školy v Borových Ladech, letos rozhodlo rekordních 381 hlasujících. V rámci slavnostního vyhlášení autoři soutěžních článků vylosovali tři hlasující: Luboše Riedla, Miladu Janošíkovou a Vojtěcha Martiška, kteří získávají věcné ceny a Josefa Trytu, který získává víkendový pobyt pro dvě osoby na Kvildě v ubytovacím zařízení Správy NP Šumava v termínu dle vlastního výběru.

Jan Dvořák, mluvčí NP Šumava