Jako každý rok si připomeneme bezohlednost a krutost jak válečných, tak i poválečných let v tomto regionu.
Po pátečním příjezdu nás bude čekat v odpoledních hodinách stavba tábora, kde si bude moci veřejnost ,,osahat“ historickou vojenskou techniku. Táborový oheň s opékáním špekáčků s country kapelou Brnky Boys bude jistě odměnou pro každého.
Sobotní ráno, do kterého se Kvilda probudí, pak už bude ve znamení netrpělivě očekávané bitvy. Německá osádka by měla při osvobozování Kvildy sehrát klíčovou úlohu a zamezit postup amerických sil. K hlavnímu střetu dojde ve 13.30 hodin a ztráty budou jistě na obou stranách, ale doufáme, že vše dopadne podle historického scénáře. Celý víkendový program bude začínat rekonstrukcí událostí z let 1938 a 1939 a následovat bude pietní akt u pomníku Neznámého vojína v centru obce, kde budou položeny kytice za účasti jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly. Dále vystoupí mažoretky ZŠ TGM Vimperk a přijde ukázka práce Státní a Služby cizinecké policie a 25. protiletadlové raketové brigády Strakonice.
Cílem celých slavností je připomenutí sledu událostí na přelomu dubna a května 1945. Tehdy americké jednotky překročily průsmyky v jižní části Českého Lesa a Šumavy v prostoru Hartmanic a Kunžvartu (Strážného), dále Zátoně a Horní Vltavice. Tam se také střetly se zbytky jednotek SS a dále 7. a 11. elitní obrněné divize.
Při osvobozování právě této části Šumavy padl také jeden z posledních amerických vojáků na našem území. Byl jím Čechoameričan Charles Havlata. Na osvobození prostoru od Kunžvartu se nejvíce podílelo uskupení ,,A“ – XII sboru 3. armády (g. m. Brown) zvané Red Diamond. Přímo ve Kvildě působila 42. jízdní průzkumná squadrona, která se do tohoto prostoru dostala až ze 6. na 7. května. Cesta od Bučiny nebyla přístupná pro četné zátarasy.
To způsobilo zdržení, a tak ještě na samém sklonku války došlo ke ztrátám na životech v řadách civilního obyvatelstva. Pochod smrti, který 1. května prošel od Zhůří do Kvildy a dále směrem do Borových Lad, je toho důkazem. Během jedné noci ve Kvildě zemřelo devatenáct žen a dalších třináct pak během dalšího postupu. Po osvobození byla těla zemřelých pohřbena na hřbitově ve Volarech.
Celý víkendový program proběhne za podpory Krajského úřadu, obce Kvilda, Klubu 4. obrněné divize Plzeň, KuK. Infanterie N. O. – 35 2 company Plzeň, 2. pěší divize a 2. rangers Plzeň.