Jakub Bursa se narodil 21. července 1813 v nedalekých Dolních Nakvasovicích. Po okolních vsích zanechal řadu pro něho typických domů, které jsou i po dlouhých letech velkou místní chloubou.

Oslavy zahájilo vystoupení prachatického folklorního souboru Libín - S na náměstí. Návštěvníci města se mohli podívat na dvě výstavy věnované právě Jakubu Bursovi, byla připravena i vyjížďka autobusem po okolních vsích spolu s výkladem o Bursově činnosti.

A jak na tohoto muže vzpomínají místní obyvatelé? "Jakub Bursa je v povědomí občanů zde ve Vlachově Březí jako zedník – umělec. Protože v neděli je tomu přesně 200 let, co se narodil, tak slavíme. Mluví za něho jeho dílo. Zde ve městě bychom našli několik Bursových staveb, například Koubova kovárna v Pražské ulici, potom některé věci kolem hřbitova, především Křížová cesta s jejími kaplemi, či márnice a hřbitovní branka," uvedl Jan Křtitel Horák. "Jakub Bursa pro mě znamená skutečného umělce, který vzešel z ničeho. Lidé, kteří mají ještě dnes srdce, duši a oči na koukání, tak musí jeho dílo s nimi něco udělat. Díky všem umělcům, že tyto památky ještě máme, a to se netýká pouze Jakuba Bursy, ale všech, kteří nám podobnou nádheru zanechali a my se z ní můžeme těšit," vyznala se Libuše Kropáčková.