Plzeň na několik dní obsadila vojenská historická technika, dobové vojenské kempy s polní kuchyní nebo nemocnicí. V nedělním konvoji městem v několika automobilech na jeho čele jeli příbuzní amerických a belgických veteránů, na vozidlech vezli fotky svých otců a dědů, dojatě přitom sledovaly davy mávajících. Jedno z historických aut vezlo rodinu George Thompsona. Za volantem válečného štábního Dodge WC 56 seděl Václav Vostradovský, dlouholetý starosta Kvildy na Prachaticku a dnes předseda šumavského Klubu vojenské historie Gabreta.

„Byla to pro mě obrovská čest, a tak trochu splněný sen,“ říká Václav Vostradovský, který si plzeňské Slavnosti svobody užil jako šofér prvního auta s rodinami válečných veteránů. Plzeňských slavností se Václav Vostradovský účastní pravidelně, stejně jako dalších vzpomínkových aktů na jihu a západě Čech. V době, kdy si Česko připomíná konec druhé světové války mají Václav Vostradovský i jeho dnes už plnoletý syn Vašek napilno. „V pondělí jsme se na skok vrátili domů, poseču a v úterý vyrážíme na jízdu,“ popsal Václav Vostradovský, který se z věčně zasněžené Kvildy před pár měsíci odstěhoval do klimaticky příznivější Milejovic na Strakonicku. Provázanost se Šumavou mu ale zůstává nejen tím, že je předsedou Klubu vojenské historie Gabreta Šumava. Na Kvildě má jeho rodina penzion, takže je tam vlastně denně.

Program akce Odkaz května 1945.Program akce Odkaz května 1945.Zdroj: se svolením Václava VostradovskéhoKaždopádně od úterý 7. května je Václav Vostradovský a kompletně celý konvoj Gabrety na cestách při jízdě s názvem Odkaz května 1945. Konvoj se jako první zastaví dnes odpoledne ve Volyni, kde je program připravený od čtyř do šesti hodin dopoledne. Kromě pietního aktu u pomníku padlých se lidé mohou těšit i na dobový vojenský tábor.

Ve středu 8. května pak konvoj zavítá do Nišovic a Volar, kde jsou naplánovány pietní akty a ukázka dobové techniky. V Nišovicích se klub Gabreta zastaví v deset dopoledne a ve Volarech pak hodinu po poledni.

Větší akce je plánována v sobotu 11. května v Českém Krumlově, kde se vojenská kolona zdrží celý den. Oslavy Českém Krumlově začínají v deset dopoledne a plánované ukončení je v šest hodin vpodvečer.

Odkaz května 1945

Akce za podpory Ministerstva obrany ČR. Klub vojenské historie Gabreta, z. s. & Southern Garage pod záštitou poslankyně Pavly Pivoňky Vaňkové pořádá za podpory obce Nišovice, Kultury Volyně, Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov a měst Volyně, Volary, Český Krumlov program u příležitosti 79. výročí osvobození jihozápadních Čech americkou armádou a ukončení 2. světové války by nám měl připomenout, jak bezohlednost, tak krutost válečných i poválečných let v tomto regionu. Cílem je připomenutí sledu událostí na přelomu dubna a května 1945. Tehdy americké jednotky překročily průsmyky v jižní části Českého Lesa a Šumavy.