VZP totiž rozhodla, že s akciovou společností Nemocnice Prachatice smlouvu uzavře. „VZP se dohodla s prachatickou nemocnicí, že pokud bude splněno věcné, technické a personální zajištění pracoviště v souladu s podmínkami stanovenými odbornou společností, nic nebrání v tom, aby se totální endoprotézy kyčelních a kolenních kloubů v Prachaticích prováděly,“ řekl Lavička.


Ředitel prachatické nemocnice Bohumil Ondřich dostal včera ráno od VZP stejnou oficiální informaci jako Deník. „Teď začneme jednat, abychom splnili podmínky, které po nás pojišťovna požaduje,“ popsal ředitel další kroky vedení nemocnice.
Jisté tak je, že nemocnice bude mít v příštím roce samostatné ortopedické oddělení a je nutné pro něj zajistit lékaře. I když měl Bohumil Ondřich lékaře částečně dojednané, teď je nutné uzavřít s nimi pracovní smlouvy a hlavně mít jich dostatečné množství.
„Výborně, hurá. Jsem ráda, že se povedlo zachovat ortopedické výkony v Prachaticích a že petice obyvatelů měla smysl,“ zavýskla si lhenická starostka a iniciátorka petice za zachování ortopedie Marie Kabátová.


Právě ona předávala na krajském úřadu v Českých Budějovicích petiční archy od obyvatelů regionu, které nakonec měly zhruba tři tisíce dvě stě podpisů. „Překvapilo mě, kolik lidí připojilo svůj podpis, a jsem ráda, že jim záleží na nemocnici. Hlavně jsem ale nadšená z toho, že naši obyvatelé nebudou nuceni jezdit za ortopedickými zákroky do jiných míst kraje a že nebudou muset dlouho čekat v pořadníku,“ ujistila Marie Kabátová.
Prachatická nemocnice ale zatím nemá plán operací pro příští rok. Ten se totiž začne skládat nejspíše až od tohoto týdne.


„Zatím ještě neznáme počet operací, které nám VZP umožní,“ zkonstatoval Bohumil Ondřich s tím, že veškeré detaily smlouvy s pojišťovnou se v těchto dnech upřesňují. „Předpokládáme stejný počet operací jako v roce letošním, ale to jsou jen mé odhady,“ řekl ředitel s tím, že další podrobnosti bude znát v příštím týdnu. Odhaduje však, že na minimálně první tři měsíce roku nebude mít ortopedické oddělení o práci nouzi.
Po technické stránce je nemocnice na operace připravena. Jeden z operačních sálů je totiž vyhrazen právě jen pro zákroky ortopedů a stejně tak je vyčleněn i pokoj na jednotce intenzivní péče.