Zatím nepomohla ani petice občanů, jejímž iniciátorem byl městys Lhenice a starostka Marie Kabátová listiny předala na krajském úřadu. Kraj se zároveň vyslovil pro zachování ortopedie v Prachaticích.

Do konce roku

V úterý to Deníku potvrdil místopředseda představenstva akciové společnosti Nemocnice Prachatice MUDr. František Stráský. „Jsme tam, kde jsme byli. Do konce roku můžeme provést plánované operace kyčelních kloubů odsouhlasené VZP. V případě dalších pojišťoven můžeme provést nasmlouvané operace podle plánu, ale jen do konce roku,“ zkonstatoval Stráský.

Veškerá snaha prachatické nemocnice tak padá mimo úrodnou půdu a je jasné, že žádost o registraci samostatného oddělení ortopedie s lůžky následné péče nebude nutná. „Ve chvíli, kdy nemáme od VZP povolení provádět zákroky, není potřeba registrace, i když ji máme vlastně přiklepnutou,“ vysvětlil.

Ještě je šance

Jedinou možností, jak ještě získat povolení provádět velké ortopedické výkony a mít deset rehabilitačních lůžek, je zvrátit rozhodnutí pražského ústředí VZP. Právě tam totiž údajně padlo to původní, zastavit ortopedii v Prachaticích.

„Takovou možnost nám slíbilo vedení krajské pobočky pojišťovny, ale nevíme, kdy se tak může stát a čas běží,“ řekl František Stráský s tím, že současná nejistota je pro prachatickou nemocnici neúnosná. Nemůže nasmlouvat pacienty a vytvořit plán operací, což znamená úbytek peněz pro nemocnici.