V pondělí 20. února už na JIPu budou ležet první pacienti. "Při covid-19 jsme si vyzkoušeli, že pokud máme jednu centrální JIP a je plná covidových pacientů, musíme omezit operativu, což nás mrzí," zdůvodnil Michal Čarvaš s tím, že ortopedie tak může operovat bez jakýchkoliv omezení. Novince prachatická nemocnice přizpůsobila počet operačních dnů ortopedického oddělení. Od nového roku jsou to tři dny v týdnu a od dubna to budou dokonce čtyři dny. To je dobrá zpráva pro pacienty ortopedického oddělení, protože prachatičtí lékaři dokáží odoperovat dvanáct totálních endoprotéz týdně, čímž se zkrátí čekací doba pacientů. "Je to dvojnásobek operací ve srovnání s dobou před covidem," ujistil ředitel prachatické nemocnice. Hejtman Martin Kuba propad v operativě Jihočeských nemocnic v době pandemie sledoval velmi nelibě. "Proto jsme zadali všem našim nemocnicím, aby se připravily na navýšení a jsem rád, že se nám to daří," uvedl jihočeský hejtman. Doplnil, že úkolem kraje je, aby nemocnice zajistily základní obory péče a k tomu si vybraly obor, v němž dominuje a zároveň to všem přinese ekonomický efekt a prosperitu. "Musíme jednotlivé činnosti mezi naše nemocnice rozdělit," řekl Martin Kuba s tím, že není důležité být v nemocnici, ale v nemocnici, kde to umějí. Připomněl také, že zajistit všechny nemocnice na jihu Čech personálně je stále více komplikované.

Připravit, přestavět a otevřít pět nových lůžek pro ortopedickou jednotku intenzivní péče trvalo zhruba rok a vyšla a sedm milionů, z toho jeden milion korun stálo přístrojové vybavení. Podle primáře Martina Stárka jsou nová lůžka na ortopedické JIP zadostiučiněním. "Nechceme jít jen cestou kvantity, ale hlavně kvality, kterou jsme s kolegou Zdeňkem Krátkým rozhodně nastavili a v ní chceme pokračovat. Naší péči chceme standardizovat," podotkl Martin Stárek. Jeho snem je mít v prachatické nemocnici vlastní ortopedický sál.

Víte, že…
- Před pandemií se v prachatické nemocni operovalo standardně šest kloubních náhrad týdně, za rok lékaři zvládli na dvě stovky takových výkonů.

- Po pandemii se počet navýšil nejprve na osm a následně na deset týdně. Za rok 2022 prachatičtí lékaři operovali 342 totálních endoprotéz.-Od letošního března se počet takových operací navýší na dvanáct týdně, nemocnice plánuje chce překročit čtyři sta operací totálních endoprotéz za jediný rok.

-Nemocnice Prachatice má na čekacím listu přibližně 700 pacientů. Čekací doba v Prachaticích je zhruba rok a půl. Zvýšením operativy by se povedlo čekání výrazně zkrátit.