Slibovaný kruhový objezd na hlavní trase z Netolic na Husinec a Vimperk U Stopařky se začne stavět během června. Deníku to potvrdila mluvčí Jihočeského kraje Hana Brožková s tím, že dodavatel stavby už je vybraný. Stavět tam bude Strabag.

Zdroj: Deník/Jana Vandlíčková

„Zatím nemáme podepsanou smlouvu. Se stavbou v červnu začneme, ale odhaduji, že to bude spíš v jeho druhé polovině,“ uvedl vedoucí provozní jednotky Strabag Prachatice. Samotná realizace stavby by měla trvat tři měsíce. Zatím to vypadá, že úplné uzavření silnice se nechystá. I tak ale řidiči musejí počítat s omezením a zdržením.

Z Ameriky do Fefrů podle plánu

Zdržení je jasné na silnici z Prachatic na Libínské Sedlo a Volary, i když práce na stavbě stoupacího pruhu od Americké zatáčky jdou podle plánu. „Skála nás už nezastaví. Počítali jsme s komplikacemi při jejím odlamování, ale nakonec nebyly příliš velké,“ zhodnotil Josef Pavlík. I tuhle stavbu, která už na konci září ulehčí a o dost zrychlí jízdu z Prachatic na Volary provádí Strabag. Podle Josefa Pavlíka je nutné tam do některých míst přidat protierozní rohože. „Nic se nemění, jedeme podle harmonogramu,“ ujistil s tím, stále platí omezení jízdy na Libínské Sedlo semaforem. Tak to bude až do pokládky poslední asfaltové vrstvy někdy v září. To bude úsek na zhruba dva dny zcela uzavřen.

Křižovatka U Stopařky ve Vitějovicích. Místo častých dopravních nehod.
Kruháč U Stopařky bude, Jihočeský kraj vybral stavitele

Při jízdě k hraničnímu přechodu Strážný čeká šoféry zdržení od Volar. Opravovat se bude silnice na Lenoru. Výtluky jsou v úseku silnice první třídy takové, že ani kličkovaná mezi oběma jízdními pruhy neznamená nechytit díru. Mluvčí jihočeského Ředitelství silnic a dálnic Adam Koloušek pro Deník uvedl, že opravy se plánují na příští měsíc. „Přesný termín opravy zatím neznáme, ale předpoklad zahájení je červen,“ upřesnil s tím, že práce jsou naplánované na pětadvacet pracovních dnů. Strabag, který opravu silnice provede, bude měnit obrusnou vrstvu vozovky. „Jde o zhruba dva a půl kilometrů dlouhý úsek z Volar směrem na Stögrovu Huť,“ řekl Adam Koloušek a zdůvodnil, že opravy jsou důsledkem škod na mikrokoberci po zimě. Také do téhle opravy se pustí prachatický Strabag.

Až do konce července se opravuje silnice z z Borových Lad do Horní Vltavice. Podle silničářů lze očekávat velký zmatek v dopravě i přesto, že jsou práce rozděleny do etap. Na uzavírky jsou řidiči na hlavním tahu silnice Vimperk – Strážný upozorňováni už od Vimperka i hraničního přechodu, ale tak se dají předpokládat komplikace. Turistů jsou v sezoně v této části Šumavy stovky. Mnozí z nich využívají i hromadnou dopravu. A tak musejí počítat s tím, že autobusové zastávky v opravovaných úsecích budou dočasně zrušeny.

Opravy i na kolejích

Napínavé chvíle s „výletní trasou“ po širokém okolí Prachatic čekají řidiče na sklonku letošních prázdnin. Správa železnic a dopravních cest totiž plánují opravit oba železniční přejezdy, jak v Nebahovské, tak v sousední Žernovické ulice. České dráhy totiž budou opravovat koleje už od Chrobol směrem na Číčenice. „Každý z železničních přejezdů bude zavřený deset dní.

V případě přejezdu v Žernovické ulici jde o uzavření bez náhrady, do Nebahovské je naplánováno provizorní přejíždění pro vozidla integrovaného záchranného systému,“ popsal Martin Grožaj. Veškerá doprava bude svedena na stanovenou objízdnou trasu. Průjezd cestou po soukromé místní komunikaci okolo garáží a firmy MS Kart je zakázán. Objíjžďka bude určena před začátkem prací.