Zhruba šest set šedesát tisíc korun s daní půjde navíc do rozpočtu města z nájemného vodohospodářského majetku města. Na ceně vodného a stočného pro odběratele se ale nic nemění.


Podle slov místostarosty Prachatic Roberta Zemana jde o peníze, které se podařilo ušetřit za nákup vody z vodárenské soustavy. „Úniky vody ve městě jsme snížili na zhruba deset procent," vysvětlil nedávno zastupitelům místostarosta a potvrdil tak slova starosty Martina Malého, že investovat peníze do oprav systému ve městě se vyplatí.


Přitom zhruba před dvaceti lety byly úniky vody v městském vodohospodářském systému na asi šedesáti procentech. „To se nám podařilo odstranit systematickými opravami jednotlivých lokalit až na současný stav," zdůraznil Martin Malý s tím, že s rekonstrukcemi vodovodů a kanalizací hodlá město pokračovat. I získané peníze budou v rozpočtu připraveny na další opravy vodohospodářského majetku města, stejně jako už uhrazené nájemné od ČEVAKU, jež celý systém ve městě spravuje.


Kalkulace pro loňský rok byla stanovena s tím, že skončí jeden z největších odběratelů vody ve městě, závod Madeta. Ta nakonec skončila o něco déle a odebrala tak více kubíků vody. Dvě třetiny částky jsou ale větší úspory právě úniku vody.


Navýšení nájemného je ale letos zřejmě naposledy. Od ledna totiž platí nová smlouva s ČEVAKem, která s takovou úpravou už nepočítá a kalkulace se bude upravovat o inflaci a cenu vody.

Cena vody v Prachaticích:
Vodné: 27,83 Kč/m3
Stočné: 34,64 Kč/m3
Celkem: 71,83 Kč/m3 včetně DPH
Cena za pronájem nejběžnějšího vodoměru: 780 Kč/rok