Pokud vše vyjde podle plánu, letos v polovině května by vybraná firma mohla začít s rekonstrukcí areálu na vrcholu Libína, který na sklonku roku 2019 odkoupilo město Prachatice za 8,6 milionu korun. Od té doby se připravovala studie a následně projektová dokumentace na opravy. „Dokončení projektové dokumentace a vyhlášení výběrového řízení na dodavatele považujeme za dosažení dalšího důležitého milníku v harmonogramu v rámci realizace. Výběr dodavatele by měl být znám v polovině dubna, zahájení realizace je pak plánováno v polovině května letošního roku. Restaurace na vrcholu Libína by mohla začít fungovat příští rok v létě,“ upřesnil aktuální harmonogram starosta města Prachatice Jan Bauer.

Podívejte se, jak vypadá chata na Libíně

Nedávno pak prachatičtí radní odsouhlasili zadávací dokumentaci a odbor investic vypsal výběrové řízení na dodavatele prací. „Budoucí dodavatel musí nejprve zajistit demolici doplňkových staveb, následně budou probíhat stavební úpravy stávající zchátralé horské chaty.

Rozhledna Libín.
Prachatičtí půjdou na Libín na Nový rok už popětačtyřicáté

V rámci realizace projektu budou vybudována parkovací stání, dojde k opravě vnějšího schodiště a zpevnění ploch komunikací a úpravám zeleně. Nutné bude vybudovat kompletní rozvody vodovodu, kanalizace, dále pak vybudovat zařízení pro likvidaci dešťových a splaškových vod a vrty pro tepelná čerpadla,“ upřesnil podmínky zadávací dokumentace vedoucí odboru investic Jaromír Markytán.

Horská chata Libín by v restauraci měla mít zhruba padesátku míst k sezení. Kuchyň je projekčně navržena jako variabilní, včetně různých alternativních rozvodů, tak, aby v průběhu let mohla reagovat na případné změny v oblasti gastronomie. Vytápění objektu je navrženo prostřednictvím tepelných čerpadel s možností přitápění krbem. Ubytování je v patře objektu, kde bude k dispozici šest ubytovacích jednotek s celkovou kapacitou 10 lůžek. Dvě ubytovací jednotky jsou koncipovány pro příležitostné ubytování hostů a čtyři pro obslužný personál.

Jak šel čas na Libíně:
 - Chata a rozhledna na vrcholu Libína u Prachatic. 
- Původní chata na Libíně vyhořela v padesátých letech 20. století, to tam bývala vojenská hláska. Údajně za požárem stála armáda USA, která považovala místo za strategický bod.
- Nejprve byly na původním místě postaveny sklepy a základová deska. Teprve potom se postavila chata nová.
- O stavbu nové chaty se postaral tehdejší Dům pionýrů a mládeže v Prachaticích, a ten ji také do roku 1989 provozoval.

Rozhledna na vrcholu Libína.
Rozhledna slaví. Na vrcholu Libína se chystá pohádka i muzika

- Novou chatu koupil v roce 1989 její správce Jaroslav Pekárek, který ji také s celou rodinou provozoval až do konce roku 2007. Rodina také odkoupila bývalé objekty vojska, opravila je a vznikl z nich obytný dům.
- Celý areál následně rodina prodala na přelomu let 2007 a 2008 společnosti Libín Oase, za kterou stál čechošvýcar René Odermann, od té doby je chata zavřená.
- Na podzim roku 2019 chatu a celý areál odkoupilo město Prachatice za 8,6 milionu korun a od té doby připravuje projektovou dokumentaci na rekonstrukci celého areálu.
- Od léta 2022 je tam pro turisty k dispozici občerstvení v Boudě na vrcholu.