„Od roku 1996 až do současnosti jsme do historického centra investovali zhruba čtyři sta milionů korun,“ zkonstatoval na posledním jednání zastupitelů starosta Prachatic Martin Malý. „V letech následujících v tom chceme pokračovat. Zaměřit se chceme hlavně na zkvalitnění bytového fondu v historickém centru, obnovu budov a zároveň také na podporu soukromých majitelů objektů v centru,“ uvedl vedoucí stavebně správního odboru Antonín Jurčo s tím, že plán na regeneraci městské památkové rezervace je důležitý hlavně při získávání dotačních peněz. Podotkl také, že od roku 2010 město zvítězilo v krajském kole soutěže o Historické město roku.

Stožecká poutní kaple Panny Marie.
Krásy Šumavy: Vydejte se křížovou cestou až na Stožeckou skálu

„Je vidět, že se umíme o památky postarat a do rozpočtu nám jen ze soutěží přišlo devět set tisíc korun,“ upřesnil. O peníze ze státního programu regenerace bude město žádat i v letošním roce. „Pokračovat budeme v opravách hradeb a rekonstrukcích nejen fasád historických domů,“ připomněl. V letošním roce by tak mělo dojít nejen na opravu fasády objektu v Dolní bráně, ale také na opravu bytu v Solní ulici nebo instalací domu čp. 154 v ulici Neumannova.

Kromě oprav by ale vedení města mělo podle slov zastupitelky Růženy Štemberkové vyřešit hejna holubů, kteří památky ničí. „Jsou tři způsoby řešení. Na věž kostela jsme nainstalovali zábrany. Prověřili jsme odchyt holubů, což je drahé a bez záruky a teď jsme se domluvili se sokolníkem, který cvičí jestřába k rozptylu holubů,“ vysvětlil místostarosta Jan Klimeš.