Vimperská firma zahájila opravu Pivovarských teras.Vimperská firma zahájila opravu Pivovarských teras.Zdroj: Zdeněk KunclNa místo během roku 2020 nastoupili dělníci a Pivovarské terasy zbavili nežádoucích náletových křovin a zanedbaných stromů. Tehdy se zjistilo, že místo má obrovský potenciál a vedení radnice začalo spřádat plány, jak lokalitu upravit a mít z ní prostor pro setkávání Vimperáků. „Ve chvíli, kdy byl prostor najednou čistý, obnažily se průchody z jedné terasy na druhou,“ řekla tehdy vimperská starostka Jaroslava Martanová.

Od té chvíle vedení města nechalo postupně zpracovat v soutěži několik studií, jak by mohl prostor v budoucnu vypadat. Vybralo tu podle nich nejhezčí a nejpraktičtější, nechalo zpracovat projekt, požádalo o stavební povolení, spojilo síly s partnerským městem Freyung a požádalo o dotaci. Ta vyšla a před pár dny začala stavební firma pracovat na obnově Pivovarských teras.

Pivovarské terasy ve Vimperku „prokoukly“ po prořezání. Vedení města si je jisté, že mají potenciál.
Pila odkryla kouzlo Pivovarských teras ve Vimperku. Podívejte se, jak prokoukly

Obnova Pivovarských teras vyjde na 25,7 milionů korun a do práce se pustila vimperská firma GSI INVEST. Podle slov místostarosty Vimperka Zdeňka Kuncla by hotovo mělo být v listopadu příští rok. Na nových terasách vznikne vyhlídka na Státní zámek Vimperk, klidová zóna pro odpočinek a prostor pro pořádání kulturních a společenských akcí. Součástí projektu je vybudování veřejných toalet s celoročním provozem ve vedlejším domě čp. 81. „V souvislosti s opravami bude do 20. listopadu příštího roku uzavřena komunikace pro pěší, která spojuje horní část náměstí Svobody s parkovištěm u gymnázia v ulici Pivovarská. Současně budou omezena parkovací stání na parkovišti před terasami,“ upozornil místostarosta.

Částku téměř šestadvacet milionů korun díky spojení s Freyungem nedá Vimperk z rozpočtu. Vyšla totiž pětaosmdesáti procentní dotace z přeshraničního programu Interreg Bavorsko-Česko. Freyung a Vimperk byly totiž v programu úspěšní a tak, na německé straně hranice bude stát nová rozhledna.