Podle informací Martina Grožaje ze prachatického střediska Správy a údržby silnic půjde jen o velkoplošnou výspravu asfaltu. „Povrch vozovky lze v některých místech vyhodnotit jako havarijní stav,“ uvedl. Půjde ale jen o běžnou údržbu bez zásahu do konstrukční vrstvy komunikace. Oprava vyjde na 1,2 milionu korun a dodavatelskou firmou je Strabag. Uzavírka ulic Pivovarská od kruhového objezdu a Malé náměstí až do Zvolenské po odbočku s ulicí Pod Hradbami je podle Radka Hečka ze silničního správního úřadu v Prachaticích naplánována a úřadem povolena od podělí 27. května od šesti hodin ráno do středy 5. června do šesti hodin večer.

Červeně je vyznačen úsek Malého náměstí, který se bude opravovat. Zeleně zase objízdná trasa.Červeně je vyznačen úsek Malého náměstí, který se bude opravovat. Zeleně zase objízdná trasa.Zdroj: SÚS Prachatice

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/Jana VandlíčkováŘeditel prachatického střediska Správy a údržby silnic Jiří Růžička ujistil, že průtah Malým náměstím, což je vlastně hlavní spojnice na prachatické sídliště je jedna z nejhorších silnic ve městě a opravovat se bude po dohodě s vedením města Prachatice. „Následující tři roky by pak do opravené silnice neměl nikdo zasahovat,“ doplnil Jiří Růžička. Oprava páteřní komunikace v Prachaticích neznamená jen uzavírku a objízdnou trasu, kdy řidiči, kteří pojedou na sídliště budou navedeni na kruhový objezd v Jánské ulici, následně ulicemi Jánská, Zlatá stezka, Hradební a Kasárenská na kruhový objezd v ulici Pivovarská. „Komplikace v plynulosti dopravy očekáváme v době uzavírky po celém městě,“ odhaduje Martin Grožaj a upřesňuje, že v době pokládky horkých asfaltových směsí nebude úsek vůbec průjezdný. „Tedy minimálně tři hodiny po pokládce, podle chladnutí asfaltu,“ uvedl.

Nebude parkování ani zastávka autobusu

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: Deník/ RedakceCelý příští týden bude zároveň zrušena autobusová zastávka Malé náměstí. Cestující musejí počítat od pondělí s tím, že nastupovat musejí na zastávce u Kauflandu, která se silničním správním úřadem stanovena jako náhradní. Po dobu oprav bude nedostupné také parkování v Zahradní ulici.

Křižovatka U Stopařky ve Vitějovicích. Místo častých dopravních nehod.
Šoféři na Prachaticku se v létě zapotí. Asfalt poteče na každém kilometru

Kompletní rekonstrukci Malého náměstí město neplánuje

Z informací od zástupců Správy a údržby silnic vyplývá, že plánovaná rekonstrukce Malého náměstí, kterou mělo v plánu minulé vedení Prachatic, jen tak nebude. Prachatický starosta Jan Bauer pro Deník řekl, že oprava asfaltu v celém úseku Malého náměstí je pro město zásadní a sám o opravu Správu a údržbu silnic žádal. „Zástupci eSÚeSky ale logicky chtěli vědět, jakou prioritu má kompletní rekonstrukce Malého náměstí, na které se už roky připravuje projektová dokumentace,“ popsal prachatický starosta.

Zopakoval následně slova z doby, kdy před dvěma lety přebíral vedení města: „My jsme o navrhované rekonstrukcí nikdy neuvažovali.“  Projektovou dokumentaci, do které minulé vedení města investovalo zhruba čtyři miliony korun, ale to současné vedení dokončuje a ještě přibližně jedním milionem ji dofinancuje. „Měla by být hotová někdy na konci letošního roku,“ upřesnil Jan Bauer s tím, že nebylo možné vypracování dokumentace zrušit.

Žižkova ulice v Prachaticích je jednou z nejhorších ulic ve městě. Projet tudy lze maximálně dvacetikilometrovou rychlostí.
Chodník i silnice? Jak vidí Žižkovu ulici v Prachaticích městský architekt

Každopádně v případě havárie vodovodního řadu či kanalizace na Malém náměstí ji bude možné použít pro rekonstrukci jakéhokoliv úseku. Kanalizace v úseku, který se bude od pondělí opravovat, není podle informací Jana Bauer v havarijním stavu. „S opravou asfaltu souhlasí všechny strany,“ ujistil prachatický starosta.