Do sibiřského Magadanu chtěl dojet na motorce KTM sedmadvacetiletý Ondřej Vlk z Chluman. V práci dal výpověď, prodal vše, co mohl. Vysnil a naplánoval si s kamarádem Markem Havlíčkem trasu po Sibiři a vyrazili. Po měsíci cestování ale musel svůj sen vzdát. Jeho motorka se porouchala tak, že nebylo možné ji opravit. Marek Havlíček si svůj sen splnil. Jenže to už se Ondřej Vlk přesouval do mongolského Ulánbátaru, motocykl připravil na transport zpátky do Čech a sám se vrátil prvním letadlem domů, do Chluman. Fyzicky vyčerpaný a psychicky zničený se po pár dnech doma ozval přátelům na sociální síti, že jeho cesta skončila nevalně. Jenže v tu chvíli mu začalo přát štěstí. Náhody se dějí, a tak se mu ozval kamarád, jehož znal jen ze světa na síti, motorkář z Tomáš Stříbný Ostravy. „Napsal, že boural v Kyrgystánu, zranil se a musel odletět domů. Motorku tam nechal v servisu. Napsal, mi ať si jí tam klidně vyzvednu a jedu na ní třeba do Čech nebo klidně do Magadanu,“ popisuje svůj příběh.

Ondřej v tu chvíli neváhal. Během pěti minut si koupil letenku do Kyrgystánu, sbalil si věci a maminka Ivana ho odvezla na letiště. Mimochodem, když mamince, které se musí ze svých cest pravidelně hlásit, oznámil, že hodlá navštívit afghánský trh, který byl po teroristickém útoku Tálibánu čtyři roky zavřený, rovnou mu řekla, že je „magor“.

Jen pár hodin před odletem do Kyrgystánu se v Praze poprvé setkal s Tomášem, který mu dal doklady a klíče od jeho Yamahy. Psal se červenec, kdyža Ondřej Vlk dostal druhou šanci a vydal na svou vysněnou cestu. Připravené plány změnil a vyrazil za zážitky. Byl na cestách 132 dní, projel devatenáct států, najel na třiadvacet tisíc kilometrů. Cestou s vypůjčenou motorkou řešil pouze jeden drobný problém s dobíjením. Domů se vrátil začátkem září.

Rozbitá motorka dorazila do Chluman čtrnáct dní před tím, co se Ondřej Vlk vrátil zpátky z obnovené cesty. V současné době ji opravuje a prodá ji. Pro příští cestu si koupí nový motocykl, ten momentálně vybírá. Cestu má naplánovanou na květen 2020. Už ví, že chce zpátky na Sibiř, splnit si sen a dojet Bajkalskoamurskou magistrálou až do vysvěného Magadanu. Pojede sám.

V těchto týdnech Ondřej Vlk proto vymýšlí alespoň zhruba itinerář nové cesty a střádá peníze. „Nelze si trasu naplánovat, protože až na místě třeba člověk zjistí, že cesta neexistuje. Stačí mít cíl,“ vypráví. Takový výlet na motocyklu vyjde na zhruba dvě stě tisíc korun. V hlavě spřádá plány na další výlety. Jedním z nich je cesta po Indii, Nepálu a Pákistánu. Tam prý doletí a na místě si koupí motorku Royal Entfield, kterou tyhle státy procestuje. Láká ho ale také jižní Amerika, Kanada či Aljaška. Možná se mu jednou tyhle sny splní, také proto se ještě chce naučit španělsky. Ve východní Evropě si na cestách vystačí s ruštinou, angličtinou a němčinou. „I česky se tam domluvíte,“ směje se.

Besedy o cestě, kterou Ondřej Vlk nazval S Vesmírem za zády, mohou slyšet milovníci cestování na různých místech Česka. Před pár týdny navštívil Ostravu a svého zachránce Tomáše. Před pár dny zaplnil sál v Českých Budějovicích. V úterý 3. prosince od 19 hodin povypráví své zážitky v Prachaticích. Beseda se uskuteční v aule prachatického Gymnázia. Těšit se mohou ale také Vimperáci, tam se chystá v únoru.