15.36: Sečteno je již 64 obcí a měst. V Prachaticích vyhrál Karel Schwarzenberg s 1320 hlasy, na druhé pozici je Miloš Zeman s 1187 hlasy a na třetím místě Jiří Dienstbier s 1060 hlasy. Ve dvou okrscích v Prachaticích, v čísle 5, tedy mateřské škole v České ulici, a v čísle 6, které bylo v základní škole v Národní ulici, vyhrál Jiří Dienstbier, v okrsku číslo 9 v ulici Pod Hradbami vyhrál Miloš Zeman. Ve zbylých pak Karel Schwarzenberg. 

15.02 hodin: Sečteno už je 38 obcí a měst. Prvním sečteným městem jsou Netolice, zde těsně vyhrál Miloš Zeman nad Karlem Schwarzenbergem, když Miloš Zeman obdržel 302 hlasů a Karel Schwarzenberg 284 hlasů. Celkově zatím výsledky ukazují, že Prachaticko by do druhého kola poslalu Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga. 

14.56 hodin: V tuto chvíli už je sečteno 35 obcí na Prachaticku a jeden volební okrsek v Prachaticích. V Prachaticích se jedná o volební okrsek číslo 9 v ulici Pod Hradbami, kde získal 141 hlasů Jiří Dienstbier. 

14.50 hodin: Chvalovice hlasí 75 platných hlasů, volební účast je zde tedy 51,72% a nejvíce hlasů Jan Fischer. V Malovicích napočítali 118 platných hlasl, tedy účast 72,89 % a nejvíce jich má Karel Schwarzenberg. V Nicově přišlo k volbám 41 obyvatel, v procentech 68,33 voličů, nejvíce hlasů zde získal Jiří Dienstbier. Ve Strunkovicích nad Blanicí je volbení účast 61,87 procenta s 86 platnými hlasy, nejvíce jich má Miloš Zeman. Ve Zdíkově získal nejvíce hlasů Karel Schwarzenberg, volební účast je tu 68,67%, platné hlasy do urny vhodilo 114 voličů.

14.47 hodin: Další sečtenou obcí jsou Dvory, zde napočítali 47 platných hlasů, což je volební účast 71,21%, nejvíce hlasů získal Karel Schwarzenberg.

14.42 hodin: Zřejmě nejvyšší volební účast bude mít Kratušín. Zde totiž ze 47 voličů přišlo k volbám 43 lidí. Volební účast tak dosáhla 91,49%. Nejvíce hlasů, a to 14 Jiří Dienstbier.

14.36 hodin: Další výsledky hlásí z Olšovic. Voličský seznam obsahoval 42 jmen, platné hlasy pak do urny vložilo 28 voličů, to představuje volební účast 66,67%. I tady získal nejvíce hlasů Karel Schwarzenberg.

14.34 hodin: Také v Babicích je celkem v seznamu 73 voličů, platné hlasy zde odevzalo 43 voličů. Nejvíce hlasů zde získala kandidátka Zuzana Roithová.

14.30 hodin: První posčítané hlasy už mají statistici k dispozici. V Lužici mají už jasno. Na seznamu voličů 35 obyvatel, platných hlasů napočítali 23, tudíž volební účast je 65,11%. Nejvíce hlasů získal Karel Schwarzenberg.

14.24 hodin: Jedno z předávacích míst statistického úřadu je v budově Městského úřadu v Prachaticích. Statistici zatím stále čekají na první výsledky. Odhadují, že do patnácti minut musejí dorazit. Bude to některá z menších obcí, možná Lužice.

14.00 hodin: Volební mstnosti se uzavřely. Začalo sčítání hlasů. Kdo odevzdá sečtené hlasy jako první statistikům na prachatické radnici? Redaktoři Deníku to pro vás zjišťují.

13.30 hodin: Několik desítek minut před uzavřením volebních místností měli ve Volarech účast těsně pod hranicí padesáti procent. Ve volebním okrsku v mateřské škole na sídlišti ale jen během naší návštěvy odvolilo dalších sedm lidí. Hranici padesáti procent tak možná Volarští překonají.

Stejná situace je také v okrsku na volarské radnici. Volební komise spočítala, že účast je 48,3 procenta. Podle našich informací by mělo jít o vůbec největší okrskek v celé České republice. Na seznamu voličů je totiž zapsáno vice než 1700 voličů.

13.01 hodin: Zcela vyměnou volební komisi mají v Žernovicích. Dohled nad volbami tentokrát převzali mladí lidé. Okolo podle mělo v Žernovicích odvoleno dvě třetiny obyvatel obce. Další voliči ale ještě přicházeli.

12.35 hodin: Nad očekávání dobrá je podle strunkovického místostarosty Rudolfa Touška volební účast ve Strunkovicích nad Blanicí a přilehlých osadách. V samotných Strunkovicích je to 55, v Protivci 51 a ve Velkém Boru dokonce 62 procent. "Teď ještě musíme počkat, kdo z kandidátů to bude," vtipkoval místostarosta Toušek.

11.54 hodin: V Lenoře má volební komise zapsaných šest set pět stálých a devět voličů s průkazem. Na čtyři stovky z nich využily svého práva a volily hlavu státu. Včera přišlo podle volební komise zhruba dvě stě lidí. Volební účast v příhraniční obci se tak nijak nevymyká od prognoz celé republiky.

11.32 hodin: V Horní Vltavici přišlo do této chvíle volit 155 lidí, a to jich mají v seznamu zapsaných 317 a čtyři s voličskými průkazy. Dnes ale byl zájem o volby minimální, během dopoledne totiž přišlo čtyřiačtyřicet voličů, zatím co včera sto jedenáct. Volební komisaři upřesnili, že u voleb byly zatím starší obyvatelé obce. Teď prý doufají, že mladí ještě vstanou z postelí a přijdou dát svůj hlas novému rezidentovi.

10.56 hodin: Ještě zhruba tři hodiny mohou voliči na Prachaticku vybírat historicky poprvé novou hlavu státu. Na Prachaticku se účast pohybuje kolem padesáti procent. Předvolební odhady byly mnohem vyšší. 

10.29 hodin: Strunkovický místostarosta Rudolf Toušek potvrdil ranní odhady volebních komisařů v Prachaticích. Zatím předběžně uvedl, že ve Strunkovicích je volební účast okolo  45 %. "Na kontrolu okolních osad vyrážím po obědě, tak uvídíme, ale myslím, že volební účat tady u nás nepřesáhne padesát procet," řekl Rudolf Taušek.

9.56 hodin: Volby jsou i dnes dopoledne bez problémů. Podle informací z městského úřadu byl největším zádrhelem neplatný občanský průkaz, o němž jeho majitel vůbec neměl tušení. I to lze zachránit, na radnici je možné nechat si vystavit náhradní doklad s platností jeden měsíc. Toho mohou zájemci využít až do 14 hodin. Ovšem občanka je platná pouze měsíc.

9.20 hodin: Ještě stále je čas vybrat si svého kandidáta na Pražský hrad. Volební místnosti jsou otevřeny až do dvou hodin odpoledne.

8.40 hodin: Jak to ještě včera vypadalo, že účast u prezidentských voleb bude vysoká, dnešek vše mění. Volební komisaři v prachatických okrscích odhadují, že k volbám dorazí cca 40 procent všech lidí.

8.00 hodin: Volební místnosti jsou opět otevřené. Svůj hlas v nich mohou voliči vhodit do urny až do 14 hodin.

22.00 hodin: Právě se uzavřely volební místnosti. Volit svého prezidenta mohou lidé ještě zítra v době od 8 do 14 hodin.

8.00 hodin: Volební místnosti se opět oteřely. Už se ovšem neopakuje to, co včera odpolodne. Fronty se atím nikde na Prachaticku nestojí.

Nezapomeňte, že v pondělním vydání Prachatického deníku najdete obsáhlé zpravodajství a výsledky z volby prezidenta České republiky. Kromě toho také zajímavosti, kuriozity, názory a postoje. Můžete se ale vyjádřit i pomocí elektronické pošty. Můžete se zúčastnit diskuse na webových stránkách www.prachaticky.denik.cz/volby nebo posílejte svoje názory na jana.vandlickova@denik.cz

21.58 hodin: Podle odhadů Evy Kuttenbergové z Městského úřadu v Prachaticích přišlo dnes k volbám zatím mezi 30 až 40 procenty voličů. V něktrých okrscích voliči zjistili, že mají neplatný občanský průkaz až ve chvíli, kdy je na to upozornila komise.

21.32 hodin: O zhruba dvě procenta více, tedy dvaačtyřicet procent voličů, už přišlo vhodit svůj hlas do volebního okrsku číslo 2. I ten se nachází v budově gymnázia v Prachaticích.

21.20 hodin: Čtyřicet procent voličů se již dostavilo do volebního okrsku číslo čtyři, který se nachází v budově prachatického gymnázia.

21.03 hodin: Víte, kolik stojí volby? Chcete si koupit volební urnu? Není problém. Na internetu, ale i přes obecní úřady, je možné sehnat vcelku bezproblémově kontakt na patřičného prodejce. Volební urna velká, plastová nebo dřevěná, vyjde na 1220 korun bez DPH. Malá urna pak stojí 790 plus daň.

K sehnání je i speciální ubrus pro stoly volebních komisí, damašek bílý o rozměrech 140 x 120 centimetrů za 230 korun bez daně. A taková skládací volební plenta, metr sedmdesát vysoká vyjde i na 2 280 korun, opět bez daně. K mání jsou také cedule se šipkou za 195 korun, fasádový držák za tři sta a tak dál. Vše speciálně volební. A to ještě někteří prodejci slibují při objednávce nad tři tisíce balení kávy zdarma.

A nejsou to výdaje v souvislosti s volbami jediné.

20.21 hodin: Z devíti stovek voličů, kteří mohou volit v budově Základní školy ve Vodňanské ulici v Prachaticích, jich k volební urně přišlo již 400. "V jednu chvíli tu stála i fronta," uvedla Hana Tesařová z volební komise. Další voliči ještě do budovy míří.

20.06 hodin: Pokud by měl někdo z voličů jakoukoliv otázku či připomínku k průběhu voleb, může přijít do budovy Městské úřadu v Prachaticích v době prezidentských voleb osobně.

19.53 hodin: V budově Základní školy T.G.M. ve Vimperku jsou jako tradičně umístěny dva volební okrsky - číslo 3 a číslo 4. Oba v 18 hodin hlásily vysokou volební účast, která podle odhadů překračuje 30%. Podle volební komise do dnešního dne určitě překročí hranici procent čtyřiceti. Všechno zde probíhá bez problémů a lidé chodí v pravidelných intervalech, tudíž se víceméně ani nestává, že by místnosti zely prázdnotou. "Lidé chodí opravdu dost, asi jim na této volbě vážně záleží," uvedla jedna z členek tamní komise.

19.15 hodin: Voliči, kteří nemohou vinou zdravotních potíží dorazit do příslušné volební místnosti, mohou kdykoliv během voleb, nejpozději však půl hodiny před jejich řádným ukončením, požádat o návštěvu volební komise s přenosnou urnou. Tito zájemci mohou o přenosnou urnu požádat na číslech Městského úřadu Prachatice 722461560 nebo 388607266 v pátek od 14 do 21.30 hodin a v sobotu od osmi do 13.30 hodin. Vimperští mohou o přenosnou urnu žádat Veroniku Čermákovou, telefon 388 402 215.

19.07 hodin: Ve Strunkovicích nad Blanicí je nyní už volební účast 35%. V Protivci už bylo u voleb 26% voličů, ve Velkém Boru a shodně i ve Svojnicích 21%. "Účast je lepší než při krajských volbách, kdy byla ve Strunkovicích nad Blanicí za oba dva dny 47%," hodnotí starosta Karel Matějka.

18.58 hodin: Voliči, kteří nemají platný občanský průkaz, si ho mohou přijít do budovy městského úřadu nechat vyrobit. Musí však s sebou mít dvě fotografie a 100 korun na správní poplatek. Občanský průkaz bude vyroben na počkání, ovšem jeho platnost je omezena na jeden měsíc. Služba na občanských průkazech je v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Stálou službu po dobu voleb má také Městský úřad ve Vimperku v ulici Steinbrenerova (2. patro – Jana Martanová). I tam na počkání vyrobí občanský průkaz, s nímž mohou lidé k volbám.


18.12 hodin: Městský úřad v Prachaticích na Velkém náměstí má po dobu prezidentských voleb zajištěnou stálou službu, a to od pátečních 14 hodin do soboty do 14 hodin.

18.10 hodin: Po šesté hodině mělo ve druhém prachatickém okrsku, v budově gymnázia, odvoleno pětatřiceti procent zapsaných voličů. Což je mnohem více než při volbách krajských. Jeden z voličů si spletl občanské průkazy a přišel k volbám s občanským průkazem své manželky. Jiný volič zase chtěl použít k doložení totožnosti průkaz řidičský. Volbu s těmito doklady ale volební komise nepovolila. Tak museli pro doklady nové.

17.50 hodin: Jedna šestina voličů přišla po třech hodinách od otevření volebních místností volit také v Těšovicích, kde mají volební místnost v budově obecního úřadu. Předseda volební komise Jaroslav Šandera řekl, že účast je srovnatelná jako při říjnových krajských volbách. 

17.19 hodin: Také Strunkovičtí hlásí velký zájem o prezidenstké volby. "U nás ve volební místnosti bylo plno, pomalu jsem stála frontu, to nepamatuji," zkonstatovala hospodářka Prachatického deníku Romana Sládková. Podle jejího zjištění uričtě k těmto volbám přijde lidí víc než k těm posledním, krajským.

16.50 hodin: V Husinecké volební místnosti panuje dobrá nálada a lidé se tam střídaji jako na běžícím páse. Minutu po půl páté tam odvolil dvoustý volič. Volební účast se zatím podle odhadů pohybuje okolo 20 procent "Lidi chodí tolik, že nás kvůli častmu otevírání dveří zebou nohy," vtipně zhodnotila dosavadní učast jedna z členek komise Hana Němečková.

16.20 hodin: Za první dvě hodiny voleb vhodilo do hlasovací urny v Horní Vltavici zhruba svůj hlas přibližně sto padesát lidí. V seznamech voličů jich je zapsaných na tři stovky. I tak jsou to pár hodin po začátku voleb už dvě třetiny těch, kteří přišli volit do krajských zastupitelstev. Také hornovltavická komise se přidává k názoru, že tyhle volby lidi zajímají a účast bude vysoká.

15.40 hodin: Vyšší volební účast odhaduje také starosta malé obce Křišťanov Martin Menšík. „Počítám, že by k volbám mohlo přijít i více než padesát procent lidí," uvedl při naší včerejší návštěvě starosta a současně i předseda volební komise. První z voličů František Vyskočil přišel do křišťanovské volební místnosti patnáct minut po druhé hodině odpoledne v pantoflích. Do volební místnosti to neměl daleko, ta se nachází v budově obecního úřadu, kde jsou i tři byty.

15.03 hodin: První voliči zapsaní na seznamech prachatického okrsku Pod Hradbami čekali před místností několik minut před druhou hodinou. Stejná situace byla také před volební místností v Základní škole ve Vodňanské ulici. V první čtvrthodině voleb mělo Pod Hradbami odvoleno třicet lidí. Podle Lenky Hesounové čeká volební komise účast šedesát až sedmdesát procent. „Sice chodím volit pokaždé, ale myslím si, že tyhle volby jsou velmi důležité, když si můžeme vybrat prezidenta sami," řekla před volební místností ve Vodňanské ulici Libuše Kolínová s tím, že má jasno, komu dá svůj hlas.

14.44 hodin: První kubovohuťský volič Radim Sýkora se do volební místnosti dostavil hned s otevřením volební místnosti. Pak následovala delší pauza. Nicméně tato jedna z nejvýše položených obcí v Čechách se již tradičně chlubí jednou z nejvyšších účastí u voleb.

14.38 hodin: Jedna z volebních místností, kterých v Prachaticích devět, je v budově Základní školy ve Vodňanské ulici. Pod tento obvod spadá 939 lidí, z nichž se sedm rozhodlo, že odvolí jinde. Volební komise je přesvědčena o tom, že během těchto voleb budou mít více práce, než při jiných volbách. Jeden z členů volební komise Jakub Dvořák si myslel, že půjde k urně ve svém okrsku jako první. To se mu ale nepodařilo. Už deset minut před oficiálním otevřením volební místnosti byli před jejími dveřmi první voliči. „Myslím, že jsou tyto volby důležité, ale jelikož odjíždím na víkend pryč, musela jsem přijít odvolit co nejrychleji," uvedla paní Fialová. Hned jak se otevřely dveře volební místnosti, vešlo dovnitř jedenáct voličů. Během dalších pěti minut to byly nejméně tři desítky lidí. Jakub Dvořák proto musel, stejně jako pět jeho kolegů vyčkat a svou volbu do urny hodit až při volné chvilce. 

14.28 hodin: Sotva se otevřely volební místnosti, v budově kvildského obecního úřadu, odvolilo více než deset procent voličů. "Do toho ale nepočítám lidi, kteří chodí volit s voličským průkazem," zkonstatoval kvidský starosta Václav Vostradovský, který sám šel vhodit obálku mezi prvními. Na Kvildě je zapsáno přibližně 110 voličů. V prvních minutách voleb jich přišlo zhruba patnáct. Další nápor volební komise očekává vpodvečer.

14.00 hodin: Volební místnosti se otevřeli a lidé mohou vybírat svého nového prezidenta. 

13.58 hodin: Nedočkavci. Na chodbě vimperské ZŠ TGM, kde se již tradičně usídlili dva volební okrsky bylo rušno již dlouho před začátkem voleb. Krátce před páteční čtrnáctou hodinou zde čekalo již na dvě desítky voličů.

Lidé budou moci pro jednotlivé kandidáty hlasovat až do 22 hodin v místě svého bydliště. Mají-li voličský průkaz, budou moci hlasovat v kterékoliv volební místnosti. V sobotu bude volba možná od osmi do 14 hodin. 

Pokud žádný z uchazečů nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů, postoupí dva nejúspěšnější kandidáti do druhého kola, které se uskuteční za dva týdny, tedyi 25. a 26. ledna.

V tuto chvíli jsou volební místnosti ještě uzamčené. Namátkovou kontrolou jsme navštívili tu ve vimperské Základní škole TGM. Volební komisaři dorazí zhruba půl hodiny před řádným začátkem voleb. 

Volební komise musí být přítomna v každé volební místnosti. Její počet je stanoven v každé obci jinak. Například v Prachaticích je minimální počet členů volební komise stanoven na šest osob. Lidé z komisí se po dobu voleb mohou z místa vzdálit maximálně na dvě hodiny. Za podmínky, že zůstane přítomno více než 50 procent ostatních členů. Nejnevytíženější bývají volební komise v první den voleb mezi 19. a 21.30 hodinou.


Nejmenšími volebními okrsky na Prachaticku jsou ty vytvořené v obcích Lužice, Bohunice a Olšovice. Vedoucí odboru vnitřních věcí prachatického úřadu Zdeněk Filip předpokládá, že sčítání hlasů pro prezidentské kandidáty bude rychlé.
Ti, kdo zjistí, že jejich občanský průkaz pozbyl platnosti a chtějí jít volit, také mají šanci. Na městských úřadech v Prachaticích a Vimperku, vyrobí na počkání doklad s platností na jeden měsíc. Stálá služba bude na obou úřadech po celou dobu prezidentských voleb.

Na Prachaticku historicky poprvé volí svého prezidenta lidé v pětašedesáti obcích. V nich je 108 volebních okrsků. Nejvíce je jich v Prachaticích – devět. O jeden méně pak mají ve Vimperku. Jen v Prachaticích ve volební komisi zasedá padesát čtyři členů.