Tak trochu zkouškou trpělivosti řidičů se stává cesta po silnici mezi Oborou u Hracholusk a Netolicemi. Na asi třech kilometrech naráží řidič hned na dva úseky se sníženou maximální rychlostí. Ve směru od Hracholusk musí zpomalit na 70 kilometrů v hodině v blízkosti pařezů, které zůstaly po kácení stromů u cesty. Před státním zámkem znovu zpomaluje na stejnou rychlost, aby o kousek dál ještě více šlápl na brzdu a zpomalil a jel pouze padesátkou.

Co se staví?- Poblíž zámku Kratochvíle firma překládá vodovod pod silnicí. V těchto dnech začíná navážení štěrku. Do čtrnácti dnů omezení rychlosti na silnici skončí úplně.
- Správa a údržba silnic nechala porazit vzrostlé stromy v březnu. Nyní čeká na zapůjčení stroje, který odstraní pařezy po nich. Termín zatím není určen.


„V případě snížené rychlosti u Kratochvíle je důvodem stavba přeložky vodovodu pod cestou a výjezd vozidel z této stavby. Se stavitelem je domluveno, že vždy v době, kdy se tu nepracuje, dopravní značky otočí a omezení tak neplatí," ujistil Jindřich Vaníček z netolické radnice. Jenže, jak se přesvědčili řidiči i redaktoři Prachatického deníku, ne vždy tomu tak je. Například minulý týden v osm večer na stavbě nikdo nepracoval, dopravní omezení tu přesto bylo. „To samozřejmě prověříme a budeme apelovat na to, aby k takovým případům nedocházelo," slíbil Jindřich Vaníček.


Dnes už začne stavební firma navážet štěrk, do čtrnácti dnů by tak mělo dopravní omezení skončit úplně. „Na druhé straně, někdy, navzdory snížené rychlosti, se snaží vozidlo z této stavby vyjet třeba pět minut, než se mu to podaří. Pokud by tu omezení rychlosti nebylo, vyjížděla by odtud vozidla opravdu těžko," dodal Jindřich Vaníček.


Některé řidiče zpomalení rozčiluje natolik, že si nelámou hlavu ani s předjížděním těch, kteří zpomalili. „Já osobně bych tu doporučil dopravní značení Zákaz předjíždění, aby k takovým případům nemohlo docházet," uvedl Václav Kalous z prachatického policejního ředitelství.


V případě zpomalení v úseku, kde byly pokáceny vzrostlé stromy, jde také jen o dočasnou úpravu rychlosti. „Čekáme, až sem budeme moci vjet se strojem, který pařezy zlikviduje. Jakmile nám bude zapůjčen a pařezy budou odklizeny, bude tu omezení zrušeno," vysvětlil Martin Grožaj z prachatické správy a údržby silnic.


„Osobně tato omezení jako nepříjemné nevidím, rozumný řidič dá nohu z plynu, obzvlášť v těch zatáčkách s pařezy, kde to do nedávna bylo nepřehledné a léta byl na jednom stromu pomníček. Odpolední špička v Českých Budějovicích je horší," řekla řidička Alena Hadravová.