K tomu si Prachatičtí pozvali osobnosti, které republiku reprezentují nejen v olympijských sportech.


Okresní sdružení České unie sportu Prachatice spolu se Sportovním zařízení Prachatice představí dětem prvních až šestých tříd základních škol nejen z Prachatic, ale i například Strunkovic, Husince, Šumavských Hoštic, Zbytin, Borových Lad a dalších míst osm druhů sportů.

Většina z nich se provozuje na prachatických sportovištích, dva sporty budou pěkným zpestřením programu. „Na děti čeká ukázka a praktické cvičení při fotbale, lehké atletice, judu, tenise, stolním tenise, hokejbale. Zajímavé bude i veslování, olympionik Václav Chalupa přiveze skifové trenažéry, na kterých si budou moci děti vyzkoušet, jak se na takové lodi jezdí. Své stanoviště bude mít i Elite Gym Lhenice, kde ukáže crossfitová cvičení,“ představila sporty Radovana Kuláková, ředitelka Sportovního zařízení Prachatice.

Akci kvitují i trenéři mládeže prachatických sportovních klubů. „První ročník akce nám jako oddílu pomohl v náboru nových hokejbalistů hodně. Jako první seznámení se sportem je to výborná věc, další krok ale již musí udělat oddíly samotné, aby děti u daného sportu udržely,“ uvedl Jan Turek, šéftrenér mládeže hokejbalového HBC Prachatice, a doplnil: „Je dobře, že dostanou příležitost i děti z mimo prachatických škol. U těch nemáme moc možností, jak jim náš sport ukázat. Jsem rád, že se snížila hranice dětí, které přijdou na ukázky, do šesté třídy. Je to náborová akce a přeci jenom to starší děti již tak moc nebavilo. Navíc již měly svůj sport většinou vybraný dříve.“

S dětmi budou na jednotlivých stanovištích sportovat i významné ikony českého a československého sportu. „Na atletice budou pomáhat Jarmila Kratochvílová, Ludmila Formanová a Imrich Bugár, veslařské zkušenosti budou dětem předávat Václav Chalupa spolu s Mirkou Knapkovou Topinkovou, s judisty si zacvičí Pavel Petřikov, s hokejbalisty zahraje Jakub Kovář a trénink fotbalistů doplní svými zkušenostmi Antonín Panenka, Karol Dobiaš a možná se představí ještě jedno zajímavé jméno,“ vypočetl osobnosti, které dvoudenní akci podpoří, Jiří Trněný, manažer Okresního sdružení ČUS Prachatice.

Ochuzena o sportovní ikony nebude ani široká sportovní veřejnost. V pondělí večer je na programu v Prachatickém divadle beseda se čtyřmi ikonami svých sportů. „Moderátor Vojtěch Bernatský vyzpovídá atletku Ludmilu Formanovou, veslaře Mirku Knapkovou Topinkovou a Václava Chalupu a legendárního fotbalistu Antonína Panenku. Ze zkušeností z loňska víme, že se mají diváci opravdu na co těšit,,“ doplnil k programu v divadle Jiří Trněný.