I když zatím není nic jednoznačné, na hodnocení a srovnání čas dozrál.

KDU-ČSL předvedla stabilitu a má jednoho zastupitele. Po letošním volebním sčítání je rozdíl od minula mínus tři hlasy a Růžena Štemberková své místo v zastupitelstvu se 4 777 hlasy pro lidovce v Prachaticích jasně obhájila. To potvrzuje, že Prachatice nikdy nebudou pro KDU-ČSL místem zaslíbeným.

Pro Prachatice sice ztratily 1 078 hlasů, ale čísla ukazují, že část jejich voličů odešla k Živým Prachaticím už jen proto, že Kateřina Wagnerová přesedlala před letošními volbami, kam jí srdce táhne, do Živých Prachatic. Jiný kandidát Pro Prachatice, Jiří Machart, se během volebního období přidal do koaliční mise Martina Malého, když od současného místostarosty dostal prostor podílet se na rozvoji Areálu lesních her Lázně sv. Markéty a dalších enviromentálních nápadech v jeho okolí, což je očividně jeho parketa. Na vině odlivu voličů tak jednoznačně není lídr sdružení Robert Zeman. Ten má podle výsledků popularitu ve městě na téměř stejné úrovni, letos získal 903 hlasů, tedy o 32 více než minule, a dva mandáty v zastupitelstvu se pod jeho taktovkou podařilo obhájit.

ODSka čistkou ve svých řadách, kdy se její kandidáti mnohým voličům mohli jevit jako zastupitelé pro „horních pár tisícovek“ také rozhodně nešlápla vedle. Mít v kádru pedagogy, studenty či podnikatele s čistým štítem byl od lídra Jana Bauera při sestavování kandidátky dobrý tah, kterým přilákal voliče zpátky, i když ne v takové míře, jako tomu v Prachaticích bývávalo zvykem. Ještě by to pár změn chtělo. ODSka má nakročeno správným směrem, v letošních volbách dokázala navýšit hlasy o padesát procent, na 15 945 hlasů, což je o 5 134 hlasů více.

Živé Prachatice vyburcovaly hlavně mladší generaci a jejich první volby, kde „urvaly“ bezmála deset tisíc čtyři sta hlasů svědčí o tom, že aktivity, které až do teď odváděly hlavně Kateřina Wagnerová a Barbora Koritenská, má smysl. Navíc mít jako lídra zkušeného chlapa s kultivovaným vystupováním v podobě Jakuba Nepustila byla tím nejlepším možným trumfem, stejně jako nasadit na kandidátku Michala Pilouška, který nakonec vyskočil ještě před Kateřinu Wagnerovou, protože spoustě lidem se nelíbilo už to, jakým způsobem se loučil s postem šéfa městské kultury. A hlavně ho mnoho lidí zná jako pilného organizátora akcí, které vždy přitáhnou davy. Své názory tak budou tři zástupci Živých Prachatic prosazovat při jednání zastupitelů. Takový úspěch uskupení, které šlo do volebního boje úplně poprvé, je v Prachaticích nevídaný.

Při výběru kandidátů Nezávislých měl Martin Malý velmi šťastnou ruku, ředitelka knihovny, ředitelka základní školy či lékař v pořadí, za které se rozhodně nemusí stydět. Hlasy mu přinesli všichni do jednoho. Jediný, jehož číslo na kandidátce podcenil, byl Jiří Machart. Skalní příznivci ředitele DDM to řekli velmi nahlas, když ho z osmičky doslova vykopli na místo druhé. V letošních volbách Jiří Machart získal 1 457 hlasů, což je o 912 více než před čtyřmi lety, kdy se prosadil do zastupitelstva za Pro Prachatice.

V rodičích dětí je evidentně síla a pan starosta takovou chybu určitě víckrát neudělá. Škoda jen, že při podrobnějším zkoumání souvislostí vyjde na povrch fakt, že lékař má od minulých voleb trvalé bydliště hlášené v bývalém „stavebáku“, v objektu, který pronajímá k podnikání. To ovšem může i (ne)volič Nezávislých pominout, protože žije ve svém a v Prachaticích vede úspěšnou lékařskou praxi.

Za úspěchem se do města přistěhovala i ředitelka základní školy, což je logické vyústění toho, že dojíždět do práce ze sousedního města není zrovna pohodlné, a to voliči chápou a je jim to jedno. Ovšem to, že ředitelka knihovny má už nějaké to volební období trvalé bydliště v jednom z nejvyšších bodů prachatického sídliště i se jmenovkou na zvonku a přitom udržuje teplo rodinného krbu s manželem ve společném jmění na vsi jen pár kilometrů od města, by tolerovat neměl nikdo. I když pravda, nikdo z (ne)voličů jim s vkládáním polínek do ohně nepomáhá, takže těžko soudit.

KSČM přišla o jeden mandát v zastupitelstvu a přesně o 1312 hlasů. Na tom by devětadvacet let po revoluci nemělo být nic divného. Zvláštní by asi bylo spíš to, že by měla stále více příznivců. V tomto případě lze zkonstatovat, že jde o přirozený úbytek voličů a zároveň jisté škody nadělalo i to, že nebylo možné hlasovat s voličským průkazem a účastnit se tak nemohli skalní příznivci v domovech seniorů, kteří mají i nadále trvalé bydliště v Prachaticích.

„Ucho se utrhlo“ v případě ČSSD, po neuvěřitelných osmadvaceti letech se tak mezi zastupitele nedostala Jana Krejsová. Celorepublikový trend, že strana právě doráží na dno, se projevil i v Prachaticích. Jako sám voják v poli zůstal v zastupitelstvu Jan Klimeš a nemůže už příliš pomoct s vládnutím Nezávislých. A už vůbec by neměl pomýšlet na udržení křesla místostarosty. ČSSD získala 5 502 hlasy a 6,45 procenta, od posledních voleb přišla o bezmála deset procent voličů.

Tradici v Prachaticích nemá ANO 2011. Proslýchá se, že jen poskládat kandidátní listinu pro prachatické volby byl pořádný oříšek. Volební účtování následně jasně ukazuje, že lídr Miroslav Lorenc asi nebude správným tahounem. ANO 2011 si pohoršilo, ale i tak je pro sestavení budoucí prachatické koalice klíčovým hráčem. Sluší se dodat, že lídr hnutí životní zkušenosti nabíral v lidoveckém prostředí a jeho sbírky básní celkem jasně ukazují jeho názorovou vyhraněnost na českou politickou scénu. Každopádně minus 767 hlasů v letošních volbách zkrátilo početní stav ANO 2011 v zastupitelstvu na jednoho „muže“.

Do vedení města Prachatice vůbec nezasáhne uskupení Prachatice + v čele s Janem Slámou. Spojení kandidáti TOP09 a Restart předpokládali, že když spojí síly, tak 3 232 hlasů pro TOPku a 2 857 hlasů pro Restart v roce 2014 je musí do zastupitelstva dostat. Společně získali 4 141 hlas. Předvolební komiksy nezafungovaly a sdružení Prachatice + se mezi jedenadvacet zastupitelů nedostalo vůbec, i když na jeden mandát chybělo 0,15 procenta.

Podle absolutního počtu hlasů v letošních komunálních volbách vítězí dosavadní opozice (ODS, KDU-ČSL, Pro Prachatice ve spojení s nováčkem v podobě Živých Prachatic). Společně totiž „urvaly“ 37 980 hlasů. To může značit, že prachatický volič neodpouští minulé spojení Nezávislých s doleva směřující ČSSD a ANO, Jisto jistě jim nepomohla ani nepodepsaná podpora KSČM. Tu ale budou muset tentokrát veřejně přiznat, protože bez KSČM se koalice na téhle straně barikády sestavit nepodaří. Strohá matematika říká, že pravice ve městě Prachatice od minulých voleb posílila o neskutečných 14 449 hlasů. Koaliční středolevice, jak jí prezentoval Martin Malý před čtyřmi roky při uzavření koaliční smlouvy, ovšem ztratila 1 856 hlasů.

Zarážející je, že polovina Prachatičáků sice láteří, že všechno je ve městě na draka, ale na to, aby se zvedli z gaučů a vlastně na tajňačku hodili svůj názor do volební urny, kuráž nemají. Čísla napovídají, že drobnou pochvalu si voliči zaslouží, letos hlasovalo 49,79 procent Prachatičáků, tedy o 2,84 procenta více než v roce 2014. Když to tahle půjde dál, tak děti našich dětí budou stát před volebními místnostmi fronty jak minulé generace na banány.