Dopadly volby podle očekávání? Zástupci kterých stran by mohli vládnout městu z pozice radních? A kdo bude příštím starostou? Na to jsme se ptali osobností z regionu.

Jakub Neupustil, 56 let, Prachatice Za Živé Prachatice Jakub Nepustil:"Děkujeme všem, kteří nám dali svůj hlas. Máme radost, že jsme oslovili takové množství lidí naší občanskou činností ve prospěch města a kvalitou volebního programu. Současně si uvědomujeme, že nás čeká obtížná práce. Město Prachatice stagnuje a zásadní strategické změny budou vyžadovat velké úsilí a čas. Nyní jsme připraveni k povolebním jednáním a těšíme se na spolupráci se širokou veřejností."
Zdeněk Kollar, Prachatice Zdeněk Kollar KSČM:Upřímně řečeno, čekal jsem, že získáme jeden mandát, ale doufal ve dva. V zastupitelstvu bude velká roztříštěnost, protože se do něho dostalo hned osm stran. Překvapuje mne i nízká volební účast, předpokládal jsem, že dosáhneme v Prachaticích alespoň na šedesát procent. Vyjednávat jsme zatím nezačali, to je otázka následujících dní. Vyjednávání jsme samozřejmě otevření, protože to je přirozená součást výsledku každých voleb.
Robert Zeman, 51 let, Prachatice Robert Zeman Pro Prachatice:Komentovat počet jednotlivých mandátů nechci. Volby dopadly tak, jak dopadly, obyvatelé Prachatic rozhodli a já jejich rozhodnutí samozřejmě respektuji. Ve vyšší účast jsem asi nedoufal. V tuto chvíli ještě nevyjednáváme, to nás teprve čeká.
Jan Klimeš, 62 let, Prachatice Jan Klimeš ČSSD:V první řadě chci blahopřát vítězovi voleb, tedy Nezávislým. I tak je v tuto chvíli výsledek tak trochu patová situace a bude záležet na vyjednáváních. Jeden mandát pro ČSSD je překvapením. Očekával jsem, že mandátů budeme mít méně, ale že budeme mít jeden, ne. Na druhou stranu, koresponduje to s výsledkem napříč celou Českou republikou. Je znát, že voliči křížkovali konkrétní lidi, což bylo jasné už týden před volbami dle ohlasů, které jsem měl k dispozici.
Antonín Krejsa, ředitel VOŠS a SPgŠ Prachatice Antonín Krejsa, ředitel VOŠS a SPGŠ Prachatice:Výsledek voleb v Prachaticích asi odpovídá stávající situaci a atmosféře ve městě a nejsem jím příliš překvapený. Volební účast není optimální, ale těžko říci, proč voliči nešli k volbám.
Václav Franz, podnikatel, dirigent Dechového orchestru Prachatice Václav Franz, podnikatel a předseda JKH Prachatice:Myslím, že voliči dali najevo svůj názor, jakým směrem by se mělo město ubírat v dalších letech. Nezávidím těm, kteří budou nyní sestavovat koalice a sám jsem zvědavý, jak vyjednávání dopadnou. Volební účast v Prachaticích by měla být z mého pohledu každopádně vyšší, zdá se, že obyvatelé tak trochu rezignovali.