Tragicky skončil požár v jednom z domů na rohu vimperského náměstí směrem do ulice Svornosti. Za dveřmi bytu ve zvýšeném přízemí nalezli v pondělí večer zasahující hasiči starší ženu v kritickém stavu, kterou okamžitě předali přivolaným záchranářům. Těm se ale přes veškerou snahu už nepodařilo ženu zachránit.


Přestože se požár, který do značné míry poškodil byt, jenž byl ohněm zasažen nejvíce, nerozšířil do ostatních bytů, jejich obyvatelé museli strávit noc mimo své domovy. „Přímo na místě jsme všem evakuovaným osobám nabídli náhradní ubytování. Chtěli jsme to řešit v internátu Střední školy, protože je v devět hodin večer narychlo stěhovat někam do tělocvičny, byť to bylo možné, nám nepřipadalo rozumné," komentoval situaci starosta Vimperku Bohumil Petrášek. Žádný z obyvatel domu ale nabízené ubytování nevyužil a pro přenocování si sami našli útočiště u svých příbuzných a známých.


Do svých bytů se nemohli vrátit ani druhý den ráno. Jednak byla v domě odpojena elektřina, a pak zde vyšetřovatelé HZS a policisté zjišťovali příčinu vzniku požáru a rozsah škod, které oheň napáchal. Do uzávěrky dnešního vydání nebyla přesná příčina požáru známa, nicméně ohnisko požáru bylo s největší pravděpodobností v prostoru kuchyně, kde byl sporák a také kamna na tuhá paliva.

Oheň na náměstí:Pondělní požár ve Vimperku se stal v domě, jehož byty před časem odkoupili do svého vlastnictví jednotliví obyvatelé, město v domě vlastní pouze nebytový prostor, ve kterém se nachází městské informační středisko. V době požáru bylo několik bytů zcela prázdných. Některé z nich jejich majitelé rekonstruují nebo je využívají jen přechodně.

V úterý dopoledne byli v domě, v němž při požáru zahynula obyvatelka jednoho z bytů, jak vyšetřovatelé hasičů, tak policisté, kteří zkoumali možnou příčinu tragického požáru a také rozsah škod, které oheň napáchal v domě. S jistotou lze říct jen to, že byt, ve kterém hořelo, byl z velké části požárem silně poničen.

Kdy přesně požár začal, nelze přesně říct, každopádně hlášení o něm přijal dispečink hasičů krátce po dvacáté hodině. Do té doby nebyly zvenčí patrny výraznější známky, že se za dveřmi bytu odehrává drama s tragickým koncem pro jeho obyvatelku.

Jen několik metrů od domu, kde začalo hořet, byla v té době i místostarostka Jaroslava Martanová. „Stáli jsme u městské zvonice a vůbec by nás nenapadlo, že se něco děje. Jen byl cítit zápach, jako když někdo pálí v kamnech plasty. Jedna z nájemnic šla domů krátce po osmé hodině a podle ní v té chvíli nebylo na chodbě cítit nic, co by nasvědčovalo, že za dveřmi bytu hoří. Ani zvenčí se nezdálo, že se jedná o požár, nebylo poznat, jestli jde kouř z některého z bytů, nebo z komína," uvedla.


K ohlášenému požáru bytu bylo vysláno celkem pět jednotek, a to profesionálové z vimperské stanice a jednotky SDH obcí Vimperk, Zdíkov, Stachy a Svatá Maří. Požár se nerozšířil do dalších bytů, pouze částečně na chodbu domu. Rychlým zásahem hasičů byl požár krátce před 21. hodinou lokalizován. Operační středisko HZS vyhlásilo druhý stupeň poplachu. Poté, co byl požár uhašen, museli zasahující hasiči silně zakouřený dům odvětrávat. Zásah poslední jednotky byl ukončen krátce před půl dvanáctou v noci.


Život si s lidmi občas krutě pohrává. V červenci si Vimperk připomene požár náměstí, který před sto deseti roky zničil centrum města. Vyhořelo 48 domů, množství hospodářských přístaveb a bez střechy nad hlavou a jen s tím, co měli na sobě, tedy zcela bez majetku, zůstalo 248 rodin čítajících 1040 osob. Požár si však vyžádal i pět lidských obětí a pětasedmdesát zraněných. V pondělí večer při požáru v jednom domů na náměstí zemřela starší obyvatelka bytu v prvním patře. Z dalších tří bytů muselo být evakuováno sedm osob a noc strávili u svých příbuzných či známých.