V památkovém pásmu jsou ale tři herny, které jsou zdrojem příjmů města. Peníze z heren jdou do městského rozpočtu a radnice je už léta využívá pro podporu sportovních klubů a spolků. Starosta Martin Malý proto jeho návrh usnesení upravil jen na památkovou rezervaci a zastupitelé s ním souhlasili. „Z hazardu jsou do rozpočtu velké částky na podporu sportu a jsou pro nás podstatné,“ uvedla Hana Bolková (ODS) s tím, že žádná herna není v blízkosti školy a negativní jevy do města nepřináší. „Musíme v tuhle chvíli zvážit, jestli chceme financemi z hazardu podporovat dál sportovní kluby a spolky. Pode mého názoru tyhle peníze potřebujeme,“ doplnila. S jejími slovy souhlasil Martin Malý, když připomněl, že město se s hazardem dokázalo vyrovnat. „V centru jsou sice herny povolené, ale nikdo je neprovozuje. Není podle mě problém tato místa z vyhlášky úplně vypustit,“ řekl Martin Malý. Podle předkladatele návrhu Jakuba Nepustila, jde z hazardu do rozpočtu jen minimální částka, dopad na jejich návštěvníky je obrovský.

Podle starosty herny ve městě nemají vliv na počet hráčů. „Ti, kdo chtějí hrát, mohou hrát klidně on-line. Zrušením heren město přijde o všechny peníze, které ještě do rozpočtu jdou,“ řekl.

Podle Michala Pilouška (Živé Prachatice) stejně bude časem nutné sumu na sport doplňovat ještě z jiných zdrojů. „Všechny kluby budou mít po covidu mnohem větší náklady, při sestavování rozpočtu se budeme muset bavit o navýšení částky z běžných daní a nejen z hazardu,“ řekl s tím, že se o tom na nejbližším jednání o rozpočtu na příští rok stejně budou muset zastupitelé diskutovat.

Změnou vyhlášky o provozování heren ve městě se budou zabývat radní. Zastupitelé její úpravy dostanou ke schválení.