Rozdíl mezi spotřebou v jednotlivých bytech a skutečně spotřebovaným teplem v domě se rozúčtovává mezi nájemníky v domě. To je vlastně teplo spotřebované ve společných prostorách.


V některých městských bytech jsou poměrová měřila s odpařovacími indikátory. „Dvakrát za rok přijde technik, sejme z topení měřidlo a pouhým pohledem zjistí, kolik se odpařilo. Řekne číslo a na jeho základě se pak účtuje teplo,“ popsala jedna z nájemnic bytu, která nechce zveřejnit své jméno. Pozastavuje se však nad tím, zda je vůbec možné z pohledu na ampulku říci správné číslo. „Je to nečitelné a v tu chvíli si myslím, že i neobjektivní. Prostě jednou člověk řekne dvě a podruhé třeba čtyři. A je jen na něm, kolik tam zrovna vidí. Obyčejný člověk si to zkontrolovat nemůže,“ tvrdí.


Odpařovací indikátory jsou ale nepřesné a nevýhod uvádějí jejich prodejci více než výhod. Už v technickém popisu od výrobce stojí, že se nelze vyhnout naměření spotřeby i v létě. Aby byla zachována objektivita měření, je potřeba provést odečty v objektu vždy ve stejnou chvíli. Navíc mají vysoké provozní náklady. Technický popis výrobku, který má nájemník doma, je možné najít také například na www.mereni–tepla.cz.


Odpařovací měřidlo vyjde na zhruba 110 korun bez DPH.
Výhodněji ze srovnání pak vychází instalace jednočidlových elektronických indikátorů. Ty stojí v rozmezí tří až čtyř stokorun. Jeho montáž na radiátor pak vyjde na čtyřicet korun. V případě, že si nájemník připlatí zhruba padesátikorunu, může si pořídit měřidlo s dálkovým odečtem prostřednictvím radiového signálu. Není tedy potřeba, aby technik vůbec vstupoval do bytu.


Elektronické jednočidlové indikátory jsou podle technických parametrů přesnější. Jejich nevýhodou je nepřesné měření v přechodném období, tedy na jaře a na podzim a vyšší pořizovací náklady. Automaticky se provádí odečet hodnot – zpravidla to bývá poslední den roku. Uživatel takového přístroje má ale plnou kontrolu nad naměřenými hodnotami, neboť ty jsou zobrazovány na displeji. Některé typy nabízejí i možnost zobrazení měsíčních stavů.
Existují také přístroje dvoučidlové, ty lze koupit v cenovém rozmezí zhruba od 540 do 650 korun. Ty snímají povrchovou teplotu tělesa i teplotu v místnosti.