Letošní sezona na Teplé Vltavě byla v mnoha ohledech rekordní – díky dostatku vody platil zákaz splouvání jen během minimálního množství dní. Ovšem vlivem přísných pravidel ochrany přírody smělo na Teplou Vltavu vyrazit také nejmenší množství vodáků v celé historii.


Sedmnáct kilometrů dlouhý úsek Teplé Vltavy mezi Soumarským Mostem a mostem u Pěkné, který protéká Národním parkem Šumava, mohou kvůli přísným pravidlům ochrany přírody splouvat pouze předem registrované lodě. Turisté se na tuto část řeky mohou vydat jen za podmínek, kdy hladina vody dosahuje více než 50 centimetrů. Za nižšího stavu je splouvání zakázáno.


A právě takových dnů bylo letos podle tiskového mluvčího Správy NP a CHKO Šumava Pavla Pechouška rekordně málo. „Zákaz vyplout platil letos jen sedm dní. Během ostatních se mohlo normálně splouvat. To je nejméně v historii sledování výšky hladiny na limnigrafické stanici Soumarský Most od roku 2004," shrnul mluvčí Správy Národního parku Šumava.


I přes tyto příznivé přírodní podmínky sjelo Teplou Vltavu rekordně nízké množství lidí. Od začátku května do 24. října 2221 lodí. Další navýšení počtu se nečeká, studené počasí to nedovoluje. Rok předtím vyrazilo na Teplou Vltavu 3406 lodí. „Meziroční pokles je daný tím, že se snižuje počet plavidel, která mohou na řeku vyplout," zdůvodnil Pavel Pechoušek.
Návštěvní řád Národního parku Šumava, což je obecně závazný předpis stanovující podmínky pro turistické, sportovní a rekreační aktivity osob na území národního parku, snižuje počty lodí, které smí na řeku vyjet. „Podle tohoto návštěvního řádu smělo letos vyjet pouze 28 lodí za den, loni to bylo 63 lodí denně," říká Pechoušek. V roce 2010 se na tento úsek řeky vydalo zhruba 4900 lodních posádek, což bylo o 500 víc než v roce 2009.
„Postupné snižování počtu lodí nařizuje naturové posouzení, které v tomto případě hodnotí vliv vodní turistiky na chráněné druhy živočichů a rostlin žijících na Vltavě," vysvětluje mluvčí.


Pokud se hladina letos pohybuje mezi 50 a 61 centimetry, musí lodě letos poprvé a ve všech případech doprovázet proškolený průvodce. Což je novinka. Při stavu nad 61 centimetrů mohou předem zaregistrovaní vodáci vyrazit na řeku sami. S průvodcem jede vždy skupina sedmi lodí, která vyplouvá ze Soumarského mostu v 9, 10, 11 a 12 hodin. Ty potom s proškoleným asistentem postupně vyplouvají ze Soumarského Mostu v uvedených časech. Zdolání trasy do Pěkné trvá přibližně čtyři až pět hodin. Zájemci o sjezd tohoto úseku tady za kánoi zaplatí tři sta korun, kajak pak stojí polovinu.


„Letos jsme zorganizovali 290 doprovodů pro celkem 1617 lodí. Přes 3000 vodáků tak mělo možnost si vyslechnout zajímavé informace o zdejším životě nejen pod vodou," podotkl Josef Štemberk, vedoucí oddělení marketingu Správy NP a CHKO Šumava. Zdejší podvodní svět tvoří například podvodní koberce, tvořené z rostlinek jako je například hvězdoš háčkovaný, rdes alpský, stolístek.


„Dozvěděli se také informace o živočiších, kteří zde žijí. Zejména o perlorodce říční, která se téměř nikde jinde v České republice nevyskytuje kvůli vysokým nárokům na čistotu vody a obsah živin. Mohli zde sledovat i stopy po dalších živočiších jako je například vydra, bobr, pstruzi, vranka," doplňuje Josef Štemberk.


Jaká bude situace na zdejším úseku během příštího roku, není v tuto chvíli jasné. Odborníci na ochranu přírody Správy Národního parku Šumava vypracovali pět možných variant pro splouvání. Tu správnou teď vybírá naturový posuzovatel. „Snažíme se najít tu správnou variantu, která by byla příznivá k turistům i lidem, kteří zde žijí a přitom neporušovala pravidla ochrany přírody," uzavírá Jiří Mánek, ředitel Správy Národního parku Šumava.