„Počítáme s otevřením náměstí pro parkování od 1. února příštího roku na šest měsíců,“ upřesnil včera místostarosta Prachatic Robert Zeman. Upřesnil, že tak vedení města zareagovalo na připomínku anonymního pisatele, jenž svůj návrh napsal na webové strany města. Tomu se totiž, stejně jako dalším obyvatelům města, nelíbí, že především za poledne, kdy do centra přijíždí na oběd, není kde zaparkovat. A hlavně mnozí z řidičů jsou potrestáni „botičkou“ městské policie za špatné parkování.


„Jde ovšem jen o zkušební období. Po půl roce změnu v parkování a zkušenosti s ním vyhodnotíme a uvidíme, zda komerční část náměstí otevřeme k parkování natrvalo,“ vysvětlil Zeman.


Vedení města tak nechá odstranit železné sloupky a prostor v komerční zóně otevře od 7 do 15 hodin pro parkování. „Samozřejmě budou místa zpoplatněna. Ceny budou stejné jako na jiných místech Velkého náměstí,“ řekl Zeman. Právě výběr poplatků za parkovné bude jedním z kritérií půlročního zkušebního provozu. Botičku tak dostanou jen ti, kteří budou místo v komerční zóně na náměstí využívat po patnácté hodině.


„Komerční zónu máme prioritně pro reprezentaci města. Proto jsme prostor uvolnili až od února. To už tam nebude stát ani vánoční strom a jiné propagační stojany města,“ zdůvodnil starosta Prachatic Martin Malý s tím, že hlavně zimní měsíce mohou být v tomto prostoru pro parkování komplikované. Právě tam se totiž hromadí sníh, který technické služby z míst pro parkování uklízejí.


Zkušební provoz parkování v druhé polovině prachatického Velkého náměstí poběží do 31. července příštího roku. Na kontrolu, zda řidiči dodržují stanovená pravidla, jsou určeni strážníci městské policie. „Ti budou prostor hlídat nejen fyzickou kontrolou hlídek městské policie, ale také prostřednictvím kamerového systému. Po třetí hodině odpolední a hlavně večer tam nechceme mít parkoviště,“ shodli se včera Martin Malý a Robert Zeman.