Nehlasovali poslanci sociální demokracie. Když v dubnu 2017 Stelzer úřad přebíral od Josefa Pühringera, dostal 51 z 55 hlasů. Letošní volbu do sněmu vyhráli lidovci se 37,6 procenty hlasů, socdem měli 18,6 %. Z 56 poslanců je 27 ve sněmu poprvé - procentuálně nejvíc nováčků mají Zelení, pět ze sedmi, absolutně lidovci - devět. 

Korona k nezastavení

V pátek leželo v rakouských nemocnicích 1004 pacientů, tolik, jako naposledy v polovině května, informují OÖN. 224 z nich bylo na intenzivkách. V Horních Rakousích bylo 209 pacientů, na intenzivních stanicích 32. Země se tak blížila deseti procentům lůžkových kapacit, které pro takové nemocné má.

Vítr ohrožoval…

Do rubriky Happy end zařadily OÖN příběh z Mödlingu. Ve čtvrtek v poledne tam myl zaměstnanec okna kancelářské budovy v okrese Mödling. Sílící vítr začal jeho pracovní plošinku odtlačoval stále dál od domu. Muž byl v tu dobu ve výšce osmého patra. Alarmovaní hasiči gondolu zajistili a speciální záchranář pracovníka vytáhl na střechu budovy.

Dramatické chvilky ve větru…Dramatické chvilky ve větru…Zdroj: Deník/OÖN/FF

Foto: Deník/OÖN/FF Maria Enzersdorf

175 let "stvořitele" maggi

Linecké OÖN připoměly 175 let od narození Julia Michaela Johannese Maggiho (9. října 1846 - 19. října 1912).

V roce 1869 převzal mlýn svého otce v době, kdy toto podnikání v Evropě ohrožovala pšenice dovážená z USA. Hledal náhradní produkt výroby a náhodně se seznámil s lékařem Fridolinem Schulerem, který ho přivedl na myšlenku, že hrách a fazole, bohaté na bílkoviny, by byly nejvhodnější variantou pro zlepšení výživy švýcarských dělníků. Počínaje rokem 1882 představili luštěninové instantní polévky v prášku.

Aby byly chutnější, v roce 1886 Maggi vymyslel světovou novinku, tekutý bujonový extrakt, směs rostlinného koření, jehož etiketa tvrdila, že "každou polévku nebo slabý bujon hned, pohodlně a za malých nákladů udělá překvapivě chutnými". Má aroma připomínající libeček, ale neobsahuje jej. Originální čtyřhrannou lahvičku, v které se prodává dodnes, navrhl Maggi vlastní rukou. A produkt zachutnal. Každá německá domácnost jej prý dnes spotřebuje ročně průměrně půl litru, v Sársku 812 mililitrů. V českých zemích byl v prodeji minimálně od roku 1891. Po znárodnění jej vyráběla Vitana. Značka Maggi je v našich regálech dál. Výrobek oslovil i Pabla Picassa, který jej v roce 1912 zvěčnil v práci „Paysage aux affiches“.

Značka, která neztrácí chuť…Značka, která neztrácí chuť…Zdroj: Deník/archiv VLM

Na okraj list zmiňuje, že jméno tvůrce se nevyslovovalo tak jako dnes - byl synem italského přistěhovalce a dvojité "gg" v příjmení se tedy četlo jako měkké "madschi" či madži…

Náušnice stará 2500 let

Uprostřed keltského panského dvora o rozměrech 110x1110 metrů čtverečních odhaleného v Eichendorfu (okr. Dingolfing) našli archeologové zlatou náušnici starou 2500 let, vyrobenou v Hallstattu, píší PNP. Další indicií, že v místě žila výše postavená vrstva lidí, je bílo-červená malovaná keramika z místní hlíny, například rituální pohár. Za absolutně neobvyklou archeologové označili skutečnost, že v 75 procentech ze 31 pohřebních míst byly uloženy děti. To se nedá vysvětlit nějakou epidemií.

Experti při práci narazili dále na hrob z mladší doby kamenné, 4500 let před naším letopočtem.

Šperk starý 2500 let.Šperk starý 2500 let.Zdroj: Deník/ PNP

Schválili pomoc k sebevraždě

Protože rakouský ústavní soud zrušil zákaz asistované sebevraždy s koncem roku, ale nezakázal aktivní pomoc v umírání, dohodli se zákonodárci na nové úpravě ledální pomoci těžce nemocným, kteří chtějí ukončit život, píší OÖN.

Dotčení, úzká skupina oprávněných lidí, mají mít možnost dostat v lékárnách osobně nebo prostřednictvím zmocněné osoby v prohlášení uvedené smrticí preparát, který si musejí sami aplikovat. Může jim být také lékárnou zaslán. Zákon výslovně uvádí jako přípustný pentobarbital, ministr zdravotnictví ale může označit i jiný přípravek.

Člověk s přáním nežít si musí u notáře nebo advokáta pacientů vybavit písemnou "dispozici k zemření", Sterbeverfügung, s konečným rozhodnutím ukončit život. Toho může dosáhnout jen osoba, která trpí nevyléčitelnou, ke smrti vedoucí nemocí s odpovídajícími symptomy, jejichž následky trvale ovlivňují způsob jejího života. Osoba musí být plnoletá a schopná rozhodování.

Před vyhotovením prohlášení se musejí vyjádřit dva lékaři, z nichž jeden má paliativní kvalifikaci. Musejí potvrdit, že dotyčný je svéprávný a že přijal samostatné rozhodnutí. Pokud jsou o tom pochyby, musí být přizván psychiatr nebo psycholog. Dispozice k zemření může být vydána nejdříve dvanáct týdnů po prvním lékařském vyjádření, aby měl pacient čas k překonání akutních krizí. Pokud by mu zbývalo jen málo týdnů života, může být dispozice podepsána už dva týdny po vysvětlovacím pohovoru. Účinnost ztrácí odvoláním pacientem, nebo uplynutím jednoho roku.

Podle zákona nikdo není povinen pomoc k sebevraždě poskytnout - ani lékárníci, kteří nemusejí poskytnout vyžádaný smrticí přípravek, když to nebudou chtít udělat. Zakázané je nabízet nemocným pomoc v umírání.