Martin Ladstätter z poradenského centra postižených Bizeps mluví v OÖN o kalkulovaně nechutné provokaci. Plakáty podle něho mají viset do 21. října a pak zmizet. Škody už ale napáchaly. Ministr sociálních věcí Wolfgang Mückstein vyzval původce kampaně, aby téma co nejdříve stáhl.

Ve středu se k autorství přihlásil přes twitter koncern Billa. V kampani prý vědomě tematizoval předsudky, které jsou nespravedlivé, diskriminující a lidi zlobí. "Touto iritací míříme na aktuální situaci s pracovními místy lidí s hendikepem," ujistila firma. U ní samotné prý postižení, věk, chybějící maturita nejsou žádným kritériem pro přijímání zaměstnanců.

Billa se písemně omluvila všem, kteří kampaň zavnímali jako urážející. Bizeps prý ale očekává řádnou, veřejnou a jasnou omluvu a přiznání, že koncern udělal těžkou chybu.

Méně střílejí

V letošním "pandemickém" mysliveckém roce odstřelili v Rakousku 732 000 kusů srstnaté zvěře, o 12,7 procenta méně než v minulém, napsaly OÖN. Padlo o 9,1 % méně vysoké (628 000 kusů), o 29,7 % méně pernaté (193 000). Zajíců polních střelili myslivci u sousedů 31 841, v sezoně 2019/20 ještě 46 515. Bažantů ubylo ze 24 888 na 21 664. Přibylo zato zastřelených lišek - loni jich bylo 8730, letos 9348.

Burli se zachránci. Foto: Deník/OÖN
Od sousedů: Rozstřely o křesla starostů a puštík v komíně

Ubývá lučních ptáků

Bramborníčků, lindušek a bekasin otavních je v Horních Rakousích stále méně. Příčinou je ubývání později sečených ploch, na nichž ptáci mohli odchovávat mladé. Jak ukázal přehled BirdLife, v celé zemi napočítali už jen 20 hnízdících párů lindušek a 15 párů bekasin. Bramborníčků zahlédli už jen 30 párů v hraničním pásmu s Českem.

Ptáček taky ohrožený…Ptáček taky ohrožený…Zdroj: Deník/OÖN

Bramborníček je na snímku Deníku/OÖN/BirdLife.

Korona oživila spoření

Institut výzkumu veřejného mínění IMAS ukázal, že trend spoření v Rakousku roste. Průměrná měsíční úspora se letos zvýšila proti loňsku o skoro stovku na 358 eur.

Polili krajana rumem a zapálili…?

V Linci soudí tři Lotyše (51, 45 a 47 let), kteří podle obžaloby loni 23. září ztloukli po bohaté konzumaci alkoholu 50letého krajana na hotelovém pokoji. Polili ho rumem a zapálili, popisuje Volksblatt.

Měla předcházet hádka bandy "peroucí" špinavé peníze. Chystali si otevřít konto u jedné zdejší banky. Všichni už mají za sebou kriminální kariéru - jeden obžalovaný a oběť seděli za vraždu, ostatní za drogové delikty, nedovolené držení zbraně, vloupání nebo loupež.

Obžalovaní tvrdí, že došlo ke rvačce, po které z pokoje odešli. Přiznávají ublížení na zdraví, ale se zapálením nechtějí mít nic společného. Zda tomu tak bylo a kdo se případně poté vrátil, bude soud zjišťovat ze záznamů videokamer a z výpovědí svědků, píše Volksblatt. Poškozený za několik dnů zemřel.

Pevně v sedle...
Od sousedů: Kancléřka "na koni" a starostenské rozstřely

Jednou z otázek také je, zda byla oběť při vypuknutí požáru při vědomí a oblečena, jak vyšetřovatelé ze svých zjištění tvrdí - když do místnosti vešli hasiči, byl muž ale jen ve spodním prádle. Jiný hotelový host vypověděl, že klepal na dveře, za kterými hořelo, a někdo mu opilecky odpovídal. Rozuměl tomu jako "Nech mě na pokoji". Možný svědek, pátý, který se skupinou do Rakouska přijel a byl s ostatním na pokoji, zmizel a policii nechal falešnou adresu.

Podle soudního znalce není reálné, že by oheň zavinil nedbalostí sám poškozený, třeba cigaretou. Charakter zranění daleko víc odpovídá užití hořlavé tekutiny. V pokoji nebyly nalezeny žádné zbytky cigaret ani popelník.

Ve středu bylo hlavní líčení odročeno na 17. a 18. listopad.

Nejvíc je okáčů

Okáč luční byl při letošním sledování motýlů organizací ochrany přírody Global 2000 v rakouských zahradách opět viděn nejčastěji. Tentokrát ho zaznamenalo 1538 pozorovatelů. Následovali babočka paví oko a perleťovec stříbropásek. Na app ohlásilo výsledky svého pozorování 1851 dobrovolníků, kteří zahlédli celkem 21 362 motýlů - nejvíc 5755 v Dolních Rakousích. Nejvíc kusů viděla Anna Rußwurmová z Rabensteinu v Dolních Rakousích - 562, nejvíc druhů - 53 - nahlásila Angie Opitzová z Kitzbühelu.

Pečovatelům 4000 eur?

Před Německým dnem pečovatelů v Berlíně požaduje prezidentka jejich rady Christine Voglerová plat 4000 eur hrubého pro každého v jakémkoliv oboru péče, píše PNP. "Dnes mají 2100 až 3700 eur, jen nejmenší část z nich 4000," říká a s pohledem na koaliční jednání SPD, Zelených a FDP požaduje "pokladniční převrat" ve zdravotnickém systému.

Nemají rádi cizince...
Od sousedů: Trochu volebního rasismu na poslední chvíli...

Benzín za 1,99 eura?!

Spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer (CSU) míní, že budoucí vláda bude mít povinnost zasáhnout proti příliš vysokým cenám pohonných hmot, informuje PNP. "Asi dvě třetiny ceny benzínu ovliňuje stát daněmi a odvody," řekl Bildu. "Nejpozději od ceny 1,99 eura za litr musí vláda zasáhnout a v protiopatření snížit daně." Nemůže být nejvíc profitujícím na vysoké ceně pohonných hmot.

Zavedou zálohy na plasty

Rakouská rada ministrů ve středu schválila zavedení záloh na jednorázové plastové obaly a plechovky nápojů. Novela má platit od roku 2025 a předpokládá platbu zákazníků za obaly jako zálohu, kterou dostanou zpátky při vrácení obalu do prodejny. Normu musí ještě potvrdit parlament. OÖN dodávají, že ročně dosahuje odpad plastů v zemi přes 900 000 tun. Asi 50 000 tun z toho jsou obaly nápojů. "To je skoro 2,5 miliardy láhví a plechovek, které často končí v přírodě," uzavírá list.

Honili jelena po městě

Ve středu kolem osmé hodiny informovala policii v Pasově, že viděla na Vilshofenské ulici velkého jelena běžet k Schanzlbrücke. Lidé před ním uskakovali někdy až na poslední chvíli, poškodil také jedno auto. Zvíře následoval kolem řeky pěší policista, za ním hlídkové vozy, ale byl příliš rychlý. Podle jednoho svědka nakonec přeskočil zídku a skočil do Dunaje. Plaval k soutoku s Ilzem, kde z vody vylezl a zmizel směrem k Oberhausu, popsala policie na svém facebooku.

Na procházce starým městem…Na procházce starým městem…Zdroj: Deník/PNP

"Podle policie pravděpodobně s dalšími deseti soukmenovci utekl po vichřicích koncem srpna z výběhu divokých zvířat u Pasova a od té doby ho hledali. Majitel obory to vzdal a prohlásil, že jeleni jsou bez pána. To znamená, že je myslivci mohou střílet," uvádí list. Na snímku Deníku/PNP/Polizei je "delikvent" v dočasné pasti v podchodu.