Prachaticko – Na břehu netolického rybníka Mnich dokonce v sobotu před deseti lety posedávali rybáři a nevadilo jim, že rybníkem se den předtím prohnala povodňová vlna. Jak ale dnes vzpomíná předseda Netolické rybářské organizace Českého rybářského svazu František Penc, na opravdovou pohromu se všechno teprve chystalo.

„Rybníky nad Mnichem byly tou dobou už úplně plné. Svítilo slunce, v poledních zprávách ale hlásili, že mají přijít další vytrvalé deště. Rozhodli jsme se proto s kolegy, že rybník znovu upustíme a podařilo se nám hladinu snížit ještě minimálně o osmdesát centimetrů," vzpomíná předseda netolických rybářů s tím, že tou dobou byl Mnich zřejmě jediným rybníkem celé kaskády, který vodu upouštěl.
V neděli odpoledne začalo opravdu znovu pršet a rybáři měli pohotovost. Ve spolupráci se členy povodňové komise proto dále upouštěli vodu na obou výpustích rybníka. Ani to ale katastrofu neodvrátilo.

„Později, asi za dvě hodiny, už tekla voda přes hráz a v některých místech to bylo více než metr vody. Troufnu si zpětně říci, že i kdyby byl tenkrát rybník úplně vypuštěný, stejně by to takovému náporu nezabránilo," podotkl rybář. Přes hráz se voda valila až do pondělí a povodňová vlna rybník úplně vypláchla. Hráz Mnichu ale vydržela a zabránila tak ještě mnohem větším škodám, které by jistě postihly obyvatele, kteří bydlí podél Netolického potoka.

Od té doby se rybník dočkal úplného odbahnění, což zvýšilo jeho kapacitu. A také ryby se tam pomalu začaly vracet. Dnes, stejně jako před deseti lety, je rybník Mnich největším rybníkem využívaným ke sportovnímu rybolovu v našem regionu. „A úlovky dosvědčují, že se rybám v odbahněném rybníku daří," ujišťuje František Penc. Na povodně před deseti lety ale myslí při každé větší bouřce nebo vytrvalejším dešti. Dnes ovšem situaci usnadňuje například hlásič překročení různých stupňů povodňové aktivity, které na netolickém potoku nainstalovalo Povodí Vltavy.

„Jakmile je překročen první stupeň, hned dostávám zprávu na mobilní telefon. A když je nějaké takové nebezpečí, držíme hlídku na hrázi rybníka v naší rybářské chatě," vysvětlil rybář, kterého prý před deseti lety nejvíce mrzelo trestní oznámení, které na rybáře podal jeden netolický obyvatel pro údajnou nedbalou manipulaci s výpustí rybníka při povodni. „Nakonec jsme nijak postihnuti nebyli, nejvíce mě ale štvalo, že jsme opravdu dělali, co jsme mohli, abychom neštěstí zabránili. Ani dnes si nejsem vědom toho, že bychom udělali něco špatně. Kdyby se to stalo znovu, postupovali bychom úplně stejně," uzavřel netolický rybář František Penc.

Velmi zle postihly povodně v roce 2002 také husinecké rybáře. Ještě dnes, deset let poté, má prý rybářský hospodář Mila Sucharda před očima tu spoušť, která se v okolí zdejší rybářské bašty objevila po opadnutí povodňové vlny. Obvyklý průtok Blanice je v letním období přibližně jeden kubík vody za sekundu. V srpnu 2002 teklo korytem řeky vody dvěstěkrát více. Což je srovnatelné s průtokem vody v Dunaji. A rybáři se ani do dneška ještě s následky povodně zcela nevyrovnali.

„Obnova sádek trvala tři čtyři roky, i když jsme si z počátku mysleli, že to snad dohromady ani dát nejde, vypadalo to jako po výbuchu," vysvětlil Milan Sucharda s tím, že Husinecká přehrada jako rybářský revír přišla s velkou vodou o ty největší ryby.

„Tenkrát se pod Husincem chytali metroví amuři, kapři a tolstolobici a od té doby jsou úlovky v přehradě zlomkové. Při současném režimu to bude ještě nějakou dobu trvat, než ryby do takových rozměrů dorostou a v přehradě bude tolik ryb, jako před povodněmi," konstatoval Milan Sucharda.

A pod přehradou jsou ještě dnes patrny v letním období následky povodně. „Od té doby teče vždy v létě z přehrady taková špinavá, kalná voda, která možná souvisí s nánosy v přehradě. Ty mají podle odhadů někde možná i větší mocnost než pět metrů. Určitě by stálo za to přehradu vyčistit, ale to má v kompetenci někdo jiný," myslí si husinecký rybářský hospodář, jehož jediné přání je, aby se tak velká voda už nikdy nevrátila.

„Byla to voda tisíciletá, takže bychom nic podobného už zažít neměli. Ale při současném počasí si nemůžeme být jisti ničím. Byla to katastrofa pro všechny, hrůza, úplná spoušť," uzavřel Milan Sucharda z Husince.