Pro tyto účely bylo také v Prachaticích zřízeno jedno z očkovacích center v Jihočeském kraji.
Od čtvrtečního večera je jasné, jakým způsobem se očkovací séra dostanou mezi vybranou skupinu obyvatel. Zaměstnanci nemocnice totiž byli důkladně proškoleni.
Vakcína, kterou v současné době prachatická nemocnice disponuje, je určena nejen pro její zaměstnance, ale také pro další rizikové skupiny určené ministerstvem. „Jako první by měli jít na řadu kardiaci, lidé s nemocemi dýchacích cest nebo ti, jež pravidelně docházejí na dialýzu,“ upřesnil včera odpoledne pro Deník ředitel akciové společnosti Nemocnice Prachatice Bohumil Ondřich s tím, že prvních deset lidí bude naočkováno v úterý po půl jedné odpoledne.
Očkování pak bude pokračovat podle objednávek praktických lékařů nebo jednotlivců, vždy ale po deseti lidech.
Očkování těhotných žen zatím prachatická nemocnice pozastavila. „Vyčkáme až do dalšího rozhodnutí ministerstva. U této rizikové skupiny zatím jasné slovo nepadlo. To bychom měli vědět zhruba do týdne,“ řekl Ondřich.
V pátek bylo na očkování přihlášeno devadesát osm zaměstnanců nemocnice z celkového počtu tři sta padesát. „Ostatní to zatím zvažují,“ dodal ředitel.
Současných dvě stě dávek vakcíny proti viru H1N1 není příliš mnoho a pro všechny rizikové skupiny stačit nebude. „Už čtrnáctého ale dostaneme další várku,“ doplnil Bohumil Ondřich.
Někteří pacienti z rizikových skupin mohou být naočkováni přímo u svých praktických lékařů. Každý z nich totiž dostal deset dávek, z nichž osm je určeno právě pro pacienty. Zbylé jsou pro lékaře a sestru. Další rizikové pacienty pak zařadí nemocnice na seznam očkovacího centra.