Novinkou ale bude především rozsah akce, která bude kromě triatlonu ve dvou dnech nabízet například kulturní festival, dětský herní park, gastronomické hody a samozřejmě také další závody na kratších tratích nebo dětské soutěže.

Po dvouleté pauze oznámil tým okolo Michal Pilouška návrat k pořádání velkých triatlonových závodů. V loňském roce už leccos naznačil menší triatlon Hus Muž, který si rychle získal fanoušky, kteří volali i po návratu prestižního poháru Xterra. „Potřebovali jsme si odpočinout, načerpat síly, motivaci a nápady. V neposlední řadě jsme hledali model financování, který bude odpovídat plánovanému růstu našich závodů,“ vysvětluje Michal Piloušek. Letošní edice Xterry bude samozřejmě oslavou jubilejního patnáctého ročníku, závod se poprvé konal už v roce 2002 v Hluboké nad Vltavou. Ale především bude pojata zcela jiným způsobem. „Naší ambicí je udělat z Xterry společenskou událost. Přibude spousta doprovodných akcí, koncerty, dětské hry, předváděčky sportovního vybavení, exhibice, ale také třeba relaxační zóna. Chceme, aby program bavil i ty, kteří třeba neholdují triatlonu.“ představuje nové pojetí Michal Piloušek.

Závodní program nabídne znovu širokou škálu tratí pro děti i dospělé.

V sobotu 14. července se odehraje sportovní část programu přímo u Křišťanovického rybníka. V dopoledních hodinách budou závodit děti v pravém terénním triatlonu. Odpoledne potom proběhne závod Xterra Sprint, který je díky jednodušším a výrazně kratším tratím vhodným prvním triatlonem pro nováčky. Sobotní večer potom patří slavnostnímu zahájení Xterra Czech na prachatickém Velkém náměstí. Kromě představení největších favoritů se mohou diváci těšit i na velký koncert, jehož hlavního interpreta zatím pořadatelé tají.

Nedělní ráno 15. července bude patřit znovu dětem. Na Velkém náměstí a v centru města budou připraveny tratě běžeckých závodů Xterra KIDS Run.V jedenáct hodin u Křišťanovického rybníka je v plánu start hlavního závodu Xterra Czech. Délky tratí (1,5 km plavání, 3 2km horské kolo a 10 km běh) zůstávají stejné, ale trať dle pořadatelů nabídne spoustu novinek. Depo závodu, centrum pro diváky a cíl zůstávají na Velkém náměstí v Prachaticích, kde také proběhne večerní vyhlášení výsledků a koncerty. V areálu Parkán připravují pořadatelé zábavní park pro děti, které se mohou těšit na nafukovací atrakce, hry a další zábavu. Poštovní ulice bude patřit relaxační zóně, kam pořadatelé pozvou oblíbené foodtrucky a samozřejmě také místní producenty. Po celém centru města budou rozesety další stánky se sportovní a lifestylovou tématikou.

Kdo by si chtěl vyzkoušet svoji formu a poznat část tratě české Xterry, může zkusit závod Hus Muž, který se koná 5. května v okolí Křišťanovického rybníku.