Miroslav Mareš, který tradičně ples ve Volarech moderuje, letos překvapil krásným oblekem moderátora z této doby a na úvod připomněl historii první republiky, která byla od roku 1918 vzniku samostatného Československého státem do roku 1938. Byla to doba možná krátká, ale pro naši zemi velmi úspěšná. A poté již pozval na pódium starostku Volar Martinu Pospíšilovou společně s místostarostou Ladislavem Toušem, aby společným přípitkem zahájili sedmnáctý Ples města Volary. Bylo to stylové, krátké.

Po zahájení přišlo první překvapení. Dámy z Moravské metropole říkající si Spolek elegantních dam navodil atmosféru onoho slibovaného prvorepublikového večera. Zahájil se tancem Charleston, který zaujal všechny lehkostí a elegancí až rozvernými kreacemi. Ples se rozjel v rytmu kapely Valda Band z Českých Budějovic, která to rozjela ve velkém stylu a tančilo se hned od prvního tónu, jak je ve Volarech zvykem. Úderem desáté přišly opět dámy z Brna, aby předvedly přehlídku dobového spodního prádla. Nádherná podívaná, kdy nejeden pán žasl nad krásou žen a dámy nad tím, co vše bylo nutném sebe obléct. Krásné, úžasné znělo s řad diváků. No, a když se odvážné děvče posadilo nejednomu z pánů na klín, potlesk nebral konce. Druhé vystoupení předeslalo, že finále bude nádherné.

Tanec, losování o ceny, kdy hlavní výhra měla podobu televize s nejmodernějšími parametry. Tu si odnesl mladý muž, a jak dodal, MS ve fotbale se bude sledovat pěkně.

Před půlnocí se proměnil potemnělý parket v ulici Moulin Rouge v Paříži. Zavítalo se do jednoho ze šantánů, kde v rytmu tónů Jacquese Offenbacha předvedly brněnské elegantní dámy pro tehdejší dobu nemravný Kankán. Úžasné a perfektně sehrané představení, kdy páni žasli, dámy jim zakrývaly oči, když bylo vidět víc než mělo. Nádherné, skvělé, bravo, pískot a opět polibek od tanečnice. To vše se moc líbilo a dlouhotrvající aplaus byl pro mladou pětici dam pohlazením a poděkování za nádherné zpestření plesového večera.
Sedmnáctý ples města Volary se vydařil a za rok vstoupíme do věku dospělosti a již nyní se na to všichni těší.

Ladislav Beran