Pivobraní má ve Volarech tradici, i když před léty se začalo ochutnávat v městském parku. Letošní ročník málem nezačal. Nad městem se držel černý mrak a téměř do začátku slavnosti provazy deště přidělávaly pořadatelům vrásky na čele. Volarští dobrovolní hasiči jsou ale mistry improvizace, a tak se začalo o pár minut později, ale začalo a za chvíli už nebylo znát, že plány málem zhatil déšť.

Než se do hudebního doprovodu pustila skupina Renesance, pobavily přítomné hosty děti ze zájmových útvarů DDM ve Volarech Sluníčkové děti a Hopsinky. Kluci a dívky na trampolínách pod vedením cvičitelky Verči a Sluníčkové děti ze Zumbou pod vedením své vedoucí Eriky ukázaly, jak to krásně umí a diváci jim do taktu tleskali.

V šest večer pak začal Modrý dým, soutěž v kouření doutníku na délku popele. Martin Janda hlavní rozhodčí vysvětlil pravidla a rozdal to nejdůležitější a to malé hnědé válečky alias Wintson Churchil. Krátká příprava, škrtnutí zápalkou či zapalovačem a šlo se na to. V Modrém dýmu se kuřáci předháněli v kreativních úsměvech, šklebech a vraštěni, ale hlavně, drželi popel dlouho a dlouho. Zábava plynula, milovníci tabáku ze soutěže postupně vypadávali a Roman Kozák po více jak devadesáti minutách vyhlásil vítěze.

Již po třetí, a to je v desetileté historii soutěže ojedinělé, se stal vítězem Milan Zíka z Husince v čase 1 hodina, 30 minut a 16 vteřin, což je nový rekord volarského soutěžení Modrého dýmu. Stříbro patří domácímu Petrovi Čmerdovi (1 hodina, 10 minut a 22 vteřin) a bronz brala jedna ze dvou zástupkyň dámského pokolení v soutěži Elena Pušová z Volar s časem1 hodina, 9 minuta a 56 vteřin. Letos byla i cena za čtvrté místo, a tu získal Lumír Vozábal. Soutěž se vydařila a jak vidíme, byla i hodně dlouhá a počasí ji přálo. Pak už se tančilo a ochutnávalo pivo do nočních hodin.

Ladislav Beran

Oslavy 125. výročí železniční tratě Vimperk - Strakonice.
OBRAZEM: Vlaky ve Vimperku jezdí již 125 let
Seminář o potravinách zaujal prachatické seniory.
Co je zdravé, nemusí být drahé