Zatmění Měsíce není podle Jakuba Šimánka, tiskového mluvčího Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích, až tak ojedinělé, koná se přibližně dvakrát do roka. „Tohle je ale speciální. Takhle dlouho trvá jen párkrát za sto let,“ vysvětluje Jakub Šimánek k dnešnímu úplnému zatmění Měsíce.

Měsíc se vyhoupne nad obzor kolem 20.40 hodin. Úplná fáze zatmění nastane ve 21.29 hodin a potrvá do do 23.13 hodin.

Jak dochází k zatmění? Měsíc při oběhu Země vstupuje do jejího stínu.

Vzácný jev nastává, když je Měsíc v úplňku a při oběhu Země vstoupí do jejího stínu. „Nebude úplná tma,“ říká Jakub Šimánek. Měsíc bude mít načervenalou barvu. Způsobí ji lom slunečních paprsků v atmosféře Země. „Modrá barva se rozptýlí a červené paprsky doletí na Měsíc,“ přibližuje proces Jakub Šimánek.

Zatmění bude možné sledovat i pouhým okem. Bude natolik výrazné, že bude viditelné dokonce i ve městě plném pouličního osvětlení.

Hvězdárny a planetária po republice si k tomuto jevu připravily program pro veřejnost. V českobudějovické hvězdárně můžete sledovat zatmění během celé hlavní fáze úkazu dalekohledem za doprovodného odborného komentáře pracovníků hvězdárny. Přijďte ve 21 hodin, zůstat můžete až do půlnoci, pokud bude příznivé počasí a dobrá viditelnost. „Bude-li zataženo, skrz mraky se podívat nepůjde. Snad bude hezky,“ doufá mluvčí českobudějovické hvězdárny.

Vzácný astronomický jev bude vidět v různých částech Evropy. „Ne každé zatmění je dobře viditelné v České republice. Toto ale uvidíme téměř celé,“ dodává ještě na závěr Jakub Šimánek.

Kde na jihu zatmění sledovat
pozorování pouze za příznivého počasí, v případě zatažení nebude jev vidět
možnost sledovat pouhým okem i ve městsě

Hvězdárna a planetárium České Budějovice
od 21 hodin bude možné sledovat úkaz přibližně do půlnoci
s doprovodným výkladem pracovníků hvězdárny
vstupné 20 Kč

Hvězdárna Tábor v Městské knihovněod 20 hodin do půlnoci
vstupné zdarma

Hvězdárna Jindřichův Hradec
rekonstrukce objektu
přesto sledování jevu na dětském hřišti za parkovištěm u areálu hvězdárny
od 20.30 hodin do půlnoci