Připravil ji ředitel Kulturně informačního centra Volary Jaroslav Pulkrábek, který pod střechou volarského muzea přivítal na dvě desítky zájemců a jednoho psa. V budově muzea, která je v historickém Volarském domě nejdříve krátce zmínil průvodce městem historii Volar. Vysvětlil, proč jsou alpským jedinečným místem u nás.

Zájemci o historii městečka se dozvěděli, co je Volarský dům a jak se do šumavských končin vůbec dostal. Vysvětlil, kde všude tyto domy byly a doplnil, že v současné době je možné takové domy vidět ještě v nedaleké osadě Dobrá a v Železné Rudě.

Jaroslav Pulkrábek nezapomněl zmínit, že loni to bylo 150 let, co jsou Volary městem a připomněl důležité milníky. Tím byl bez pochyby velký požár v roce 1863, kdy lehlo popelem téměř celé dřevěné město včetně kostela nebo udělení práva várečného a výroba výborného volarského piva.

Jedenatřicátá sezona divadelního léta v podání netolických TYLáků je v plném proudu.
Mravnost nade vše pod letní oblohou v zahradě zámku Kratochvíle

Na Zlaté stezce zase vyprávěl o soumarech a jejich cestě do Prachatic. „Právě ve Volarech měli poslední zastávku na dlouhé cestě se zbožím z Pasova,“ dodal.

Kroky milovníků historie vedly také na faru, do kostela svaté Kateřiny a na náměstí, které není příliš velké, protože vždy bylo plné domů volarských měšťanů a řemeslníků.

A protože Volary kdysi navštívil Karel Čapek, je na náměstí od konce letošního května umístěna Lavička Karla Čapka, která nejen vzpomíná na vzácnou návštěvu v šumavském městečku, ale hlavně nabízí místo k odpočinku turistům i místním.

Ladislav Beran