První den přivítala Městská knihovna Prachatice významnou návštěvu ze světa železnic. Z Vimperka přijeli členové Stifterova pošumavského železničního spolku, Vladislav Šlégr, Roman Hajník a Roman Kozák. S dětskými návštěvníky si povídali o světě šumavských lokálek a o jeho proměně v průběhu let. Kdo a jakou práci vykonává a co všechno na železnici zmizelo? Překvapivá byla pro děti například informace, jakou hodnotu má nyní papírová jízdenka, která se v minulosti na drahách používala. To a mnoho dalšího se dětští návštěvníci dozvěděli od nadšených propagátorů dopravy, která možná není nejrychlejší, ale rozhodně je jedna z nejromantičtějších.

Pondělní houkání parních lokomotiv vystřídaly v úterý zvuky zvířecí, neboť svoji návštěvou poctila knihovnu zvířátka ze ZOO Hluboká nad Vltavou. Lektorka Kateřina Novotná Sklářová postupně dětem představila gekona, králíka divokého, strašilku a švába madagaskarského. Zlatým hřebem na závěr potom byla krajta královská, se kterou se vyfotili jen ti nejodvážnější. Každého zvířátka se děti mohly dotknout či si ho vyfotografovat, a proto byly spouště fotoaparátů stále v pohotovosti. Věříme, že všech 75 návštěvníků, kteří program v knihovně shlédli, bude na setkání se zvířátky dlouho vzpomínat.

Středeční prázdninový program byl součástí série Celé Česko čte dětem. Ta se letos věnuje regionálním osobnostem a autorům a mezi ně Síta Rojová rozhodně patří. Autorka několika knížek a oblíbená lektorka jógy dětem představila svůj nejnovější film O Sáře a hledání štěstí, na kterém spolupracovala s dětmi, které její lekce jógy navštěvují. Dětští herci si vyzkoušeli role čertíků, andělů, víl i obyčejných malých dětí, které bojují s kouzly zlé čarodějnice. Všechno ale není tak, jak se na první pohled zdá a i zlá čarodějnice není taková, jako na první pohled vypadá. Promítání filmu si malí návštěvníci zpestřili cviky z jógy, ale také zábavnou hrou, při které se snažili o svých kamarádech říci co nejvíce pozitivních postřehů. A že jich bylo nepočítaně!

Ve čtvrtek mezi diváky převažovali chlapci, neboť knihovnu navštívili tři členové prachatického hasičského záchranného sboru. Jejich poutavé vyprávění o práci hasiče bylo pro všechny návštěvníky jak zajímavé, tak velmi poučné, protože nikdo si nepřeje setkat se s prací hasiče na vlastní kůži u sebe doma. U návštěvníků ale žádné porušení požárních předpisů v domácnosti nehrozí, což děti dokázaly při hledání chyb na obrázku domu plného místností. Nejvíce nadšení ale dětští návštěvníci projevili ve chvíli, kdy si mohli vyzkoušet oblečení a helmu skutečného požárníka. Pochopili, že se jedná u fyzicky velmi náročnou profesi, protože už jen samotné oblečení je velmi těžké a pohybovat se v něm je obtížné. Po prázdninovém setkání v knihovně obdivují všichni návštěvníci práci hasiče zas o něco více.

V pátek nadešel poslední den prázdnin. Ač to za okny knihovny nevypadalo, jaro už pomalu ťuká na dveře a příští týden přivítáme první jarní den. Návštěvníci pátečního programu se snažili přivítat jaro hrou, při které je čekalo plnění sedmi úkolů s jarní tématikou. Po místnosti byly rozmístěny obrázky sedmi jarních květin a u každého z nich čekal na děti jednoduchý či náročnější úkol. Všichni účastníci se hry zhostili s úspěchem a odměnou jim byl kouzelný klíč do sklepních prostor knihovny. Zde na ně čekal stůl plný odměn a za oknem na dvoreček knihovny výhled na zahrádku plnou sněženek. Jaro je skutečně za dveřmi, ale jarní prázdniny právě skončily.

Lucie Jiraňová