Sněhové podmínky, které největší mimoalpské lyžařské středisko Hochficht v Rakousku na začátku prosince asi deset let nepamatuje, přilákaly v sobotu na dvě tisícovky lyžařů. Kaňku na kráse na parádním zahájení lyžařské sezony udělalo jen mlhavé počasí. „Lyžování bylo jedním slovem skvělé. Sjezdaři mohli využít jedenácti kilometrů sjezdovek,“ popsal v sobotu po prvním dni lyžování Martin Řezáč, mluvčí rakouského areálu pro Česko.

Upřesnil, že Češi se nemusejí bát vyjet na lyže do Rakouska, které je ještě do příštího týdne v celostátním lockdownu. „Jednodenní návštěva rakouských sjezdovek je zařazena mezi výjimky. Lyžování je bráno jako uspokojování fyzických potřeb na čerstvém vzduchu,“ vysvětlil. Každopádně ale Češi musejí dodržet rakouské nařízení 2G, přijet a koupit si skipas mohou jen lidé s platným certifikátem o očkování nebo prodělání nemoci. „Mají povinnost předložit platný certifikách s QR kódem,“ dodal Martin Řezáč.

Rakušané se snaží eliminovat více lidí na jednom místě, například u pokladen, a tak lyžaři si mohou zakoupit skipas on-line a aktivovat ho ve speciálním automatu. Další takové bezkontaktní služby budou následovat. Během příštího týdne by totiž měl areál spustit i další lanovky a vleky a také gastronomické služby, které jsou zatím mimo provoz.

Check-in terminál na Hochfichtu (ověření QR kodu z covid certifikátu či aplikace Tečka). | Video: archiv

Kobyla jede, sjezdaři nemohli dospat

První lyžovačka nové sezony na Zadově byla jako z pohádky. Slunečné počasí, poloviční jízdné a žádná fronta. Po loňské „nijaké“ zimní sezoně v pátek ráno spustili správci areálu vleky na zadovské Kobyle. „O týden dřív než loni a s třiceti centimetry přírodního sněhu. Jen doufám, že nebudeme zavírat zase předčasně jako to bylo loni,“ neskrývá obavy ředitel Lyžařského areálu Zadov Luděk Sáska.

Při pohledu z okna na plnící se parkoviště před Kobylou se usmíval. Aby ne. Za první půl hodinu od otevření si skipas koupila více než stovka lyžařů. „Přijeli jsme od Berouna, když jsme zjistili, že dnes začíná sezona,“ říkala parta čtyř mužů při nazouvání lyží. Jezdí na ně pravidelně. Letos už byli v areálu Monínec. Tentokrát zvolili Zadov. „I loni jsme si stihli zalyžovat a doufáme, že letos sezona vydrží déle. Dnešní podmínky jsou skvělé,“ libovali si. Ti, kdo v pátek na Kobylu dorazili, si užívali jízdu na čerstvém manšestru za polovinu ceny. „My máme hodnou šéfovou, tak jsme vyrazily na lyžovačku, zatím svah vypadá perfektně,“ smály se dámy, které na Zadov dorazily z Přeštic na Plzeňsku.

Cena skipasů na Zadově je oproti loňsku až o dvacet procent vyšší. Dvě hodiny ve vedlejší sezoně vyjdou dospělého na 410 korun. Děti do šesti let mají na Zadově lyžování gratis. Také na Zadově ale musejí lyžaři předložit platný certifikát o očkování či prodělání nemoci při nákupu skipasu. „Platná nařízení si návštěvníci mohou zjistit na informačních tabulích. Namátkově pak kontrolujeme certifikáty ještě na nástupišti na lanovku,“ doplnil Luděk Sáska. Na sobotu pak správci lyžařského areálu připravili 15 kilometrů běžeckých stop v okolí Zadova a Churáňova. A od soboty je v provozu také lyžařská škola.

Zhruba třicet centimetrů sněhu mají také ve Kvildě, kde jsou podle jejího starosty Václava Vostradovského ubytovací kapacity téměř zaplněny. „Letos je velký zájem o ubytování mimo hlavní sezonu. Lidi utíkají z města. Nejsou trhy, tak je tam nic nedrží a jedou raději na hory,“ tvrdí. Vleky na kvildské sjezdovce jedou už od minulého týdne. Běžkaři mohou z Kvildy vyrazit na Horskou Kvildu nebo zvolit čerstvě protažené trasy Kvilda – Tetřeví cesta či Pramenská cesta – Bučina a zpět přes „signálku“.