O úvodní slova výstavy se postaral současný ředitel DDM Jiří Machart, který vzpomněl na první jeho setkání s Domem dětí, tehdy se prý přihlásil do kroužku stolního tenisu, ale tenista z něj nevyrostl, protože se s kamarádem schovával za švédskou bednu a mastil tam karty. DDM si oblíbil až ve chvíli, kdy začal chodit do kroužku přírodovědného. Ten také dodnes on sám v DDM vede a k oblibě přírody vychovává další generace. Současný ředitel vzpomněl také na toho bývalého, Karla Červenku, který se pro mnoho dětí, jež Domem dětí a mládeže prošly, stal legendou a vzpomínají na něj také bývalí zaměstnanci.

Výstava DDM mapuje průřez činností domu dětí a mládeže. S jejich výběrem a především identifikaci akcí na snímcích pomáhal Lumír Vozábal, právě on je s činností DDM v uplynulých letech spjat téměř pupeční šňůrou. Také on zavzpomínal na chvíle, které strávil s dětmi na expedicích v zemích východního bloku, protože tehdy vlastně jinam děti vzít jejich učitelé ani nemohli. "Byla to ale úžasná dobrodružství nejen v zahraničí, ale také na táborech v Česku," doplnil tím, že v devadesátých letech byly zase skvělé výměnné pobyty v sousedním Rakousku. Kvitoval, že DDM přežilo všechny doby. "Jen s tím, že se měnil název," uzavřel.

Lidé, kteří by si chtěli, výstavu o činnosti DDM v Prachaticích prohlédnout, mají možnost do konce října v Zimní zahradě Městského úřadu v Prachaticích každý den, kromě víkendů.