Majitelé hotelu v zastoupení Roberta Salivara už podnikli potřebné kroky ke změně užívání objektu, v budoucnu tu vznikne ubytovna pro nepřizpůsobivé. „Lůžek tu bude jen v ubytovně tipuji tak čtyřicet, plus další budova s bytovými jednotkami, která k němu patří. K tomu se nabalí samozřejmě další lidé a můžeme mluvit třeba o stovce lidí, kteří se nám sem nastěhují," vypočítala hrubý odhad starostka Lenory Jaroslava Krnáková.

Právě ti, kteří přišli v úterý do sokolovny, podepisovali petici určenou Parlamentu ČR. Vyzývají v ní k urychlené novelizaci zákona, která je v přípravě. V budoucnu by tak neměli majitelé podobných zařízení inkasovat na ubytovaného, ale na metry čtvereční. „Byla jsem všude, kde jsem mohla. Na úřadech, v jiných městech a obcích, kde podobnou hrozbu řešili, mluvila jsem s hejtmanem. Výsledek je takový, že obec nemá žádné páky na to, aby podobné záměry zhatila," shrnula Jaroslava Krnáková.

Podle ní ubytovna ovlivní zásadním způsobem život v obci. „Budeme muset přijmout děti těchto lidí do školy, nebudou mít práci, protože ta tu není, budou se nudit a od toho je krůček ke kriminalitě. I proto jste tu dnes podepsali otevřený dopis rodině Salivarových, kde se snažíme smířlivým způsobem apelovat na to, aby si svůj podnikatelský záměr rozmysleli," vysvětlila starostka.
Ze zmíněné rodiny se na jednání nikdo nedostavil, v uplynulém týdnu se Robert Salivar, kterému hotel v minulosti patřil, a který žádá jménem Jany a Pavla Salivarových o změnu užívání, pro Deník vyjádřil, že o svých podnikatelských záměrech mluvit nechce. „Vlastníka ubytovny ani budoucího provozovatele ubytovny jsem nikdy neviděla, nevím, zda tu někdo je, zřejmě ne," podotkla Jaroslava Krnáková.

„Vím, že situace není jednoduchá, ale ví už zastupitelstvo obce, jak bude v budoucnu své obyvatele chránit, až tu ubytovna vznikne? Kde jsou ostatní zastupitelé, proč jste tu jen dva?" ptal se Miroslav Švec a navrhoval, aby se do obce přestěhovala služebna obvodního oddělení Policie ČR z Horní Vltavice. „Obávám se, že policejní služebna se k nám nepřestěhuje, už tak doplácíme společně s jinými obcemi na provoz služebny ve Vltavici. A i kdyby tu byla, správní obvod je tak velký, že by policisté stejně nemohli řešit jen situaci u nás," vysvětlila starostka se slovy, že ze zastupitelů se z veřejné schůze v Sokolovně omluvil jeden.

Podle Stanislava Koláře je hotel Chata napojený na místní čističku. Pozdržet rozhodnutí o změně účelu by mohl i tento fakt. „Získali bychom čas do doby, než začne platit novela zákona," vyjádřil svoji naději. Jenže podle starostky bude mít ubytovna nižší kapacitu lůžek, než má jako hotel, a tak tady není důvod, proč by obec jako účastník řízení měla vznést námitku. I tak se ale bude moci obec, která se stane účastníkem řízení, proti rozhodnutí o změně účelu odvolávat.

„Každý si přece, když ji nemá, musí hledat práci. Ta tady není, tak proč sem ty lidi půjdou," divil se Josef Strapek. S tím souhlasili všichni přítomní. Zároveň ale upozorňovali na fakt, že teď má obec v plánu i opravit školu a ta bude následně sloužit hlavně dětem rodin, které se tu ubytují. „Do obce nic nepřinesou, nebudou tu mít trvalé bydliště, nedostaneme za ně od státu ani korunu. Jejich děti začnou chodit do naší školy a školky. Co si budeme povídat, v tu chvíli sem ale nebudou chodit naše děti," znělo z davu.

Podle starostky není důvod k panice: „Ještě tu ubytovna není. Musíme vydržet, nic víc stejně dělat nemůžeme."

„Viděli jste ten nepořádek, který za Chatou je už teď? Proč nedostanou pokutu. Já když tohle budu mít u domu, tak jí dostanu," zlobil se Jaroslav Vávra. Toho starostka ale ujistila, že pokutu za to, co má na svém pozemku, dostat nemůže. „Já vím, že to není problém obce, že ta s tím nic neudělá, že tohle je problém těch, co sedí nahoře. Kdyby to bylo jako za první republiky, kdy byli v Parlamentu za guláš, tak by to vypadalo jinak. Seděli by tam jiný lidi, ti, co chtějí opravdu něco udělat," poznamenal.

Podle Vlasty Markovcové je situace kolem bezpečnosti v posledních letech čím dál tím horší. „Je tu pořád víc lidí, přibývá turistů. Dříve jsem se nebála jít z práce v noci sama domů, dneska už bych měla strach a to nejhorší teprve přijde," dodala.